До ідентичності греко-католиків
- Понеділок, 13 Травня, 2002
З 15 по 19 травня у Львівській Богословській Академії відбудеться Міжнародна наукова конференція, тема якої “Конфесійна ідентичність і національна заангажованість: Греко-католицькі Церкви Центрально-Східної Європи в ХІХ – ХХ століттях.
Обговорення буде відбуватися у двох площинах: історичній та богословській. На трьох засіданнях з історичної проблематики науковці з різних країн (серед них – о. д-р Юрій Аввакумов, проф. д-р Павло Роберт Магочій (Торонто), проф. д-р Кріс Ганн (Галлє),
д-р Станіслав Стемпєнь (Перемишль), д-ри Ярослав Грицак та Олег Турій (Львів) розглянуть питання про заангажованість греко-католиків до націотворчих процесів у ХІХ – ХХ ст. в різних країнах і регіонах: Україні (Галичина, Буковина, Закарпаття), Білорусі, Росії, Румунії, Словаччині, Угорщині та Югославії.
Питання сучасної еклезіальної ідентичності греко-католиків з різних перспектив будуть розглядатися на окремому круглому столі, яким буде провадити о. д-р Іван Дацько – уповноважений для зовнішніх стосунків УГКЦ. Ціле гроно видатних науковців-богословів з усього світу візьмуть участь у дискусії. Професор Ернст Суттнер, відомий дослідник українського і румунського християнства з Відня, з’ясує богословські підстави національно-політичної заангажованості греко-католиків, відомий в екуменічних колах дослідник о. д-р Дорін Оанчеа, виходячи з румунської ситуації, говоритиме про православну оцінку еклезіального статусу греко-католиків, д-р Рудольф Прокші (Вюрцбург) висвітлить взаємини греко- та римо- католиків, а д-р Йоганес Оельдеманн (Падеборн) зупиниться на проблемах унії та “уніатизму” в сучасному екуменічному діалозію. Ректор ЛБА о. д-р Борис Ґудзяк буде говорити про важливість для ідентичності греко-католиків розвитку східного католицького богослов’я.
У співпраці з Духовно-Науковим Центром Історії та Культури Центрально-Східної Європи (Ляйпціґ) конференцію організовує Інститут Історії Церкви ЛБА. “Наші партнери з Ляйпціґу вже кілька років працювали над проектом вивчення національної ідентичності греко-католиків. Власне у його контексті відбувається ця конференція, – розповідає виконавчий директор Інституту Історії Церкви д-р Олег Турій. – Разом з тим наш Інститут, хоча й займається переважно історичними дослідженнями, часто залучається до різних внутрішньо-церковних та екуменічних ініціатив. Для нашої Церкви важливо не лише ангажуватися до існуючих форм екуменічного діалогу, але також дуже активно і свідомо плекати нові, зокрема, чи не найважливіше для нас сьогодні – розвивати взаємини із нашими братами греко-католиками, які так довго були переслідувані, гнані, зневажувані репресивними режимами, а часто ще й ігноровані “метрами” офіційного екуменізму. Ці контакти дуже важливі для нашого спільного утвердження свого місця в лоні вселенського християнства. Власне ця конференція, сподіваємося, дає для цього добру нагоду”.
Дайджест подій та новин
Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку