Міністр закордонних справ Польщі у Святоуспенській Унівській Лаврі відкриє меморіальну таблицю на знак вдячності за врятування життя
- Понеділок, 15 Серпня, 2005
19 серпня 2005 року на свято Преображення Господнього у Святоуспенській Лаврі в с. Уневі (Перемишлянського р-ну Львівської обл. ) о 11.30 год. відбудеться урочисте відкриття меморіальної таблиці на честь Слуги Божого Митрополита Андрея та Блаженного Архимандрита Климентія Шептицьких за врятування єврейських, українських та польських дітей у часи Другої світової війни.
Меморіальна таблиця встановлюється з ініціативи врятованого в цій обителі Міністра закордонних справ Польщі пана Адама Даніеля Ротфельда, який особисто відкриє таблицю у присутності Патріарха УГКЦ Блаженнішого Любомира Гузара, Преосвященного Кардинала Мар’яна Яворського, представників Греко-Католицької та Римо-Католицької Церков України та Польщі.
У 1941 р. Слуга Божий Митрополит Андрей та його брат Блаженний Архимандрит Унівської Лаври Климентій Шептицький, спонукувані Господньою заповіддю любові до ближнього, започаткували та кермували потужною акцією, спрямованою на врятування невинно переслідуваних фашистською владою євреїв. Завдяки їх діяльності врятовано сотні євреїв від жорстоких тортур та лютої смерті. У греко-католицьких монастирях переховували багато єврейських дітей. Монахи і монахині свідомо і добровільно ризикували своїм життям, рятуючи переслідуваних.
З 1941 по 1947 рік Адама Даніеля Ротфельда (тепер Міністр закордонних справ Польщі) переховували в сиротинці Унівського монастиря Студійського Уставу. «Було це пізньої осені, — згадує п. Даніель Ротфельд, — найпевніше, на початку грудня 1941 року. Влада студитського монастиря запропонувала, щоб дітей шкільного віку з нашої родини перевезти до монастиря в Уневі з метою їх врятування. /…/ Монах, котрий привіз хлопців, перед тим як попрощатися, вже стоячи в дверях, звернувся до мого батька (цю мить пам’ятаю дуже добре, бо стократно повертався до неї в думках) з питанням: «Пане докторе, а може, Ви б віддали нам під опіку свого сина?» Мені було тоді три з половиною роки. Я зорієнтувався, що всі дивляться на мене з очікуванням. Підвівся. Раптом ціла родина кинулася в поспіху мене вдягати, стискати, цілувати. Мене вивели на подвір’я, де чекав запряжений віз. Це була остання мить, коли я бачив своїх батьків. У монастирі в сиротинці були різні діти – переважно українські, одна дитина польська. Три хлопці були з єврейських родин. Вони потрапили туди внаслідок рішення Митрополита Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького, який закликав усі монастирі, що йому підлягали, аби серед українських і польських сиріт переховувати також єврейських дітей. У результаті тієї акції врятовано життя близько 150 дівчат та хлопців у жіночих та чоловічих монастирях».
В Уневі Міністр закордонних справ Польщі Адам Даніель Ротфельд зустрінеться з представниками української влади, керівниками Греко-католицької та Римо-католицької Церков. Після святкового обіду відбудеться прес-конференція міністра з українськими та польськими журналістами.
О 16.00 високоповажний гість прибуде до Львова, де вшанує пам’ять загиблих на польських похованнях Орлят на Личаківському кладовищі. Опісля відбудеться зустріч із польськими організаціями Львова.
P.S. Для журналістів буде організовано транспорт до Унева. Збір – о 10:00 на вул. Винниченка, 22, біля церкви св. Архистратига Михаїла (над Пороховою вежею).
Просимо журналістів зголошуватися для реєстрації до Українського Католицького Університету за телефоном 240-99-44. Реєстрація триває до 18 серпня.
Дайджест подій та новин
Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку