Шлюб сьогодні – розлучення завтра?
- Середа, 27 Жовтня, 2004
27 жовтня о 15.30 в УКУ відбудеться cемінар “Стан української родини: проблеми і статистика”, який організовує Інститут родини і подружнього життя. В обговоренні теми розлучень візьмуть участь кандидат юридичних наук Світлана Лепех викладач Сімейного права України в ЛНУ ім. Івана Франка та о. Олег Сухінський аудитор Церковного Суду.
Державний комітет статистики України повідомляє, що у Львівській області за період з січня-липня 2004 року зареєстровано 7850 шлюбів, а розлучень 3968. Церковний суд Львівської Архиєпархії розглядає 350-450 звернень на рік у справі уневажнення шлюбу, процес може тривати до восьми місяців.
О. Михайло Квятковський, віце-ректор УКУ з духовно-пасторальних питань, голова Патріаршого Суду УГКЦ зауважив, що іноді погляди суспільства і Церкви на проблему розлучень не є тотожними. “Дуже часто віруючі не розуміють різниці. Мене навіть іноді питають, де можна подати на “церковний розвід”? Але Церква має цілком інше бачення. Шлюб – це таїнство, коли двоє перед Богом дають обіт вірности, який не може бути відмінений. Часом навіть зрада одного з подругів не може бути підставою до уневажнення шлюбу”.
В канонічному праві (ККСЦ) існує поняття розлучення і уневажнення (недійсності) шлюбу. Це зовсім різні речі. Католицька Церква визнає розлучення в таких випадках, коли існує: недовершене подружжя, яке може бути розірване з виправданої причини Римським Архієреєм Папою. Коли існує Павловий привілей (двоє нехрещених); смерть одного з супругів; сепарація згідно з Кан.864: “Якщо одне з супругів робить спільне життя небезпечним або надто важким для другої сторони чи для дітей, то дає тим самим іншій стороні законну причину відійти на підставі декрету місцевого ієрарха і також власним рішенням, якщо небезпека є наглою”.
Подруги мають право укладати нове подружжя у трьох випадках: недовершене – подружжя, смерть одного з подругів чи павловий привілей. У випадку сепарації нове подружжя укладати не можна. Шлюб може бути визнано недійсним Церковним Судом, коли є примус чи недозрілість сторін до шлюбу. Основною причиною для уневажненя шлюбу є брак згоди.
Метою семінару є чітко сформулювати проблеми української родини та спробувати окреслити шляхи їх вирішення. Директор Інституту родини і подружнього життя, д-р Юрій Підлісний зазначив: “Семінар покликаний представити ті проблеми, які зараз існують в українській родині. Мета не просто продемонструвати наскільки складна ситуація, а спробувати задуматись над коренями цього зла. Тоді можна спробувати шукати відповіді у певному керунку. Одна із проблем, яка буде піднята – це проблема розлучень. Статистика нам говорить про те, що в залежності від регіону, ця проблема набуває особливої гостроти і особливо на Сході України, зокрема в Луганській, Донецькій областях, де розлучення стали масовим явищем. Це свідчить з одного боку про нерозуміння людьми, що таке подружжя, а з другого боку – про легковажність у життєвих виборах”.
Дайджест подій та новин
Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку