УГКЦ та РКЦ прагнуть порозуміння
- Вівторок, 8 Липня, 2003
Упродовж 9-10 липня у Львові зустрінуться групи для взаємних контактів, створені Синодом Єпископів Києво-Галицької Митрополії та Польською Єпископською Конференцією. Перша зустріч представників УКГЦ та РКЦ відбулася в травні цього року в Любліні, на якій було обговорено можливі форми засвідчення єдності народів та Церков України й Польщі в контексті важкої історичної спадщини та нових викликів сучасності. Українську групу очолює Преосвященний Владика Софрон (Мудрий), єпископ-ординарій Івано-Франківської єпархії (УГКЦ), польську – Владика Ришард Карпінський, єпископ-помічник Люблінської Архиєпархії (РКЦ).
Головне завдання учасники консультацій вбачають у виробленні стратегії взаємопізнання, глибшого порозуміння та обміну досвідом між Церквами, що базується на християнських вартостях та відповідає національним інтересам кожної з держав. Вислідом першої зустрічі став спільно вироблений комунікат та пакет пропозицій, які вже отримали схвалення синоду УГКЦ та Польської Єпископської Конференції. На зустрічі у Львові йтиметься про те, як наповнити конкретним змістом механізми співпраці й виявити невраховані аспекти, котрі стимулюватимуть громадськість до подальших обговорень та реалізації накреслених завдань. У середу, 9 липня, в УКУ робочі групи зустрінуться з представниками української інтелектуальної еліти. Серед запрошених: директор Інституту українознавства НАН України Ярослав Ісаєвич, заступник директора Інституту української археографії та джерелознавства НАН України Ярослав Дашкевич, віце-ректор УКУ Мирослав Маринович, головний редактор культурологічного журналу “Ї” Тарас Возняк, директор Інститут розвитку міста Андрій Садовий, представники обласної та міської влади, польських громадських товариств та інші зацікавлені у розвитку українсько-польських взаємин особи.
“Те, що український та польський єпископати офіційно створили комісії для порозуміння й поєднання, вже визначило певні параметри в суспільстві, дало позитивний імпульс до діалогу між нашими народами, – говорить директор Інститут Історії Церкви УКУ Олег Турій, який разом з о.д-ром Б.Ґудзяком є офіційними членами комісії. – Раніше виникало враження, що лише інтелектуали та певні громадські середовища намагалися знайти точки дотику, а міжцерковні взаємини сприймалися крізь призму історичних конфліктів та сучасних непорозумінь. Кардинально змінив атмосферу стосунків та перспективи їх розвитку візит Папи Римського в Україну. Зрозуміло, що тягар історичних обтяжень дуже великий, не бракує і сил налаштованих на зведення порахунків та шукання провини іншого, але як заявив у своєму посланні до українського і польського народів Блаженніший Патріарх Любомир Кардинал Гузар, ми зобов’язані “розпочати нелегкий і, на перший погляд, не зовсім сприйнятливий процес, який повинен завершитися не тільки зовнішньополітичним, але й внутрішньорелігійним примиренням”. Іншими словами, дорогу здолає той, хто йде, і нам разом необхідно зробити наступний крок”.
В історії можна знайти чимало прикладів, коли через плідну взаємодію церковних та громадських інституцій налагоджувались міждержавні та міжнаціональні контакти: між Німеччиною та Францією, Польщею та Німеччиною. Український Католицький Університет, прагнучи формувати інтелектуальне середовище, здатне до конструктивної й неупередженої критики та пошуку альтернативних розв’язків, постійно проводить зустрічі, конференції та семінари спрямовані на розвиток україно-польських взаємин.
У четвер, 10 липня, о 12.30 в УКУ відбудеться підсумкова прес-конференція за участю керівників груп УГКЦ та РКЦ. Запрошуємо журналістів взяти участь в обговоренні ініціатив та перших результатів спільної праці.
Дайджест подій та новин
Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку