Відкрита лекція «Жіночий містичний досвід Середньовіччя»
- Вівторок, 24 Лютого, 2015
Відкрита лекція у рамках Лекторію Союзу Українок Америки «Жіночий містичний досвід Середньовіччя». Доповідачка: к. ф. н. Любов Терехова.
Місце проведення – семінарська кімната (ауд. 101) Філософсько-богословського факультету (вул. Хуторівка, 35а). Час проведення – 16:15-17:30.
Серед парадоксів, якими так багата епоха Середньовіччя, ставлення до «жіночності» – серед найбільш проблемних. Цю добу або сприймають як панування жіноневисництва, або намагаються оголосити протофемінізмом. Істина ж, як завжди, десь посередині. Але саме тоді, у ХІІ ст., жінки, які досі «мовчали», нарешті почали писати на складні богословські й філософські теми у формі містичних одкровень. Вони відкривали нові перспективи на світ, єдність творіння, Бога, любов, життя тощо. Ця вражаюча жіноча творчість незаслужено вважалася меншовартісною і вперто ігнорувалася аж до другої половини ХХ ст., коли з’явилися дослідження спадку Хільдегарди з Бінгена, Юліани з Нориджа, св. Катерини Сієнської, черниць Хельфтського монастиря, які розкрили невідомий досі культурний простір Середньовіччя. Одною з причин такого забуття було нерозуміння: жіночий містичний досвід був просто інший з ряду соціально-культурних і світоглядних причин. У чому полягає ця інакшість, чи варто на ній наголошувати, чому до жінок-містиків дослухалися королі, папи й видатні богослови, – ці та інші питання доповідачка спробує з’ясувати на лекції, спростувавши основні «архаїчні штампи» та упередження щодо жіночої містики.
Дайджест подій та новин
Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку