20 років вдячності
Великою молитовною спільнотою Український Католицький Університет влився 20 вересня у море церковного люду в центрі Львова, поруч із храмом св. Архістратига Михаїла. Тут відбулася подячна Архієрейська Літургія з нагоди 20-ї річниці виходу УГКЦ із підпілля. Очолив молитовний хід Університету ректор о. д-р Борис Ґудзяк. Серед зібраних – учасники різних організацій та спільнот, які діють в УКУ – «Віра і світло», «Відлуння», «Обнова», «За життя» та інші, студенти, викладачі, волонтери Університету.
“Ми схиляємо наші голови та серце як вдячність Господу за Його велике милосердя до нас, та поклоняємось перед тими, хто так мужньо і без вагання любив та любить Бога, свою Церкву, ближніх і Україну, хто вірно боровся та поклав своє життя з любові до Бога та ближніх”, – сказав у проповіді того дня Архієпископ Львівський УГКЦ владика Ігор Возьняк. А для спільноти Українського Католицького Університету ця Літургія вдячності мала ще й своє, особливе значення. Вихід Церкви з підпілля фактично став для ЛБА-УКУ початком підготовки відновлення праці Львівської Богословської Академії в Україні. Саме у комплексі церкви св. Михаїла, біля підніжжя якої зібралася молитовна громада Львова, свого часу зосереджувався організаційний центр із відновлення Університету. Тоді праця відбувалася у межах невеличкого Інституту історії Церкви, який заснував на початку 90-х докторант Гарвардського університету Борис Ґудзяк. Кімнатка при церкві св. Михаїла стала першим в Україні приміщенням, в якому дискутувалися справи майбутнього навчального закладу. Вже за п’ять років після виходу Церкви із підпілля ЛБА-УКУ відновила свою працю.
Факт легалізації УГКЦ 20 років тому має для УКУ й сенс зв’язку поколінь. Університет у прямому значенні постав із досвіду Церкви-мучениці. Заснування УКУ в Римі, з якого вийшли молоді душпастирі та науковці організатори УКУ у Львові, ініціював страдник за віру Патріарх Йосиф Сліпий. Багато мучеників за віру Христову були випускниками Львівської Богословської Академії у Львові. Ці факти історії накреслюють перспективу. Усі ці двадцять років ЛБА-УКУ стоїть перед викликом: як досвід підпільної Церкви, досвід сотень тисяч мучеників, праведників передати сучасникам? Від часу свого відновлення Університет дає відповідь на цей виклик у різних вимірах своєї діяльності. Досить сказати, що Інститут історії Церкви УКУ сьогодні налічує близько 10 тисяч усних інтерв’ю і 100 відео-інтерв’ю з учасниками греко-католицького підпілля і тим самим залишається найбільшим зібранням живої історії підпільної Церкви. Їхній життєвий подвиг є постійним прикладом студентам, викладачам та працівникам УКУ і дає спільноті Університету наснагу розвивати численні наукові, навчальні, будівничі проекти, здобутки в яких стають своєрідною лептою вдячності, що твориться усі ці 20 років.