Бог постмодерну – Бог без буття?
11 грудня відбувся відкритий семінар програми ліценціату, на якому о. Епіфаній Гнатів, ЧСВВ, виступив з доповіддю “Постметафізичний” підхід до богослов’я
і герменевтики Ж-Л. Mаріона в творі “Бог без буття”. У ній доповідач представив думку постмодерного французького філософа ХХ сторіччя, який відкидає томістичну метафізику як основу християнського богословя і апелює до богогословської герменевтики.
Богослов’я часто запозичувало термінологію метафізики, особливо це проявилося в часі схоластики і богослов’ї Святого Томи Аквінського, який визначав Бога через категорію буття. На думку постмодерних філософів такі запозичення не завжди є виправданими, і навіть можуть шкодити богослов’ю. А тому Маріон вважає, що Бог як концепція має зникнути і визначає пріоритетність місця Добра або Любові перед буттям в визначенні імені Бога. Незважаючи на те, що думки цього філософа перегукуються з думками багатьох постмодерних філософів, вони не ведуть до атеїзму, Маріон ставить акцент на тому, що Бога потрібно мислити в контексті любові та Євхаристії.
Надзвичайно цікавою була дискусія, якою завершилася доповідь, бо вона дуже яскраво засвідчила дві течії, що панують у сучасному богослов’ї – неотомізм та герменевтику.