Д-р Роман Процик розповів про досвід Фонду катедр українознавства
Працівники та студенти УКУ мали нагоду дізнатися про ідею, реалізацію та майбутнє Фонду катедр українознавства від його виконавчого директора д-ра Романа Процика, який під час свого візиту до Університету 22 травня виступив з доповіддю «Українські наукові інституції Сполучених Штатів Америки, їхнє фінансування та роль Фонду катедр українознавства».
Ідея кафедр україністики в американських університетах зародилася саме в середовищі українських студентів, які постійно зіштовхувались з тим, що їх приймали за росіян, а тому питання легітимізації українства було для них надзвичайно важливим. З 50-их років минулого століття розпочався збір коштів серед української діаспори і вже 1968 року були засновані катедри української мови, літератури та історії України в Гарвардському університеті, а вже пізніше Інститут українських студій при цьому Університеті. Кафедри та Інститут стали засобом збереження української ідеї та давали наукове обгрунтування, що допомагало українцям ставати зрозумілішими в наукових середовищах.
Засновники Фонду творили культ меценацтва серед українців діаспори, а також намагалися відгукуватися на потреби спільноти. Наприклад літня українська школа була своєрідною подякою українській громаді за складені пожертви. Наукове дослідження голоду 1932-33 років та відзначення конференціями ювілею хрещення України – ці акції теж були вмотивовані потребами української громади, яка хотіла знати свою історію та ділитися нею з іншими.
Надзвичано цікавою частиною розповіді про Фонд катедр українознавства став фінансовий аспект, адже правильна організація капіталу стала запорукою стабільності каферд в Гарварському університеті та інституту, що справді варте подиву і наслідування.