Для журналіста повинна існувати тільки одна правда – та, котру від нього приховують, – Мирослав Маринович (Школа журналістики УКУ)
Для журналіста повинна існувати тільки одна правда – та, котру від нього приховують. Про це під час зустрічі зі студентами магістерської програми з журналістики УКУ заявив віце-ректор Українського Католицького Університету, правозахисник, дисидент, публіцист Мирослав Маринович.
Життєвий шлях цієї людини, високоосвіченої та принципової, був дуже складним. Щоб краще зрозуміти нашого гостя, треба дещо знати з його біографії.
Мирослав Маринович потрапив під пильний нагляд КДБ ще у 1976 році. Саме тоді слово «дисидент» стало для нього «рідним». За активну громадянську позицію і незгоду з діями радянської влади у 27 років він потрапив до табору в Пермі, де в ті часи відбували покарання за свої переконання представники інтелігенції з усього колишнього СРСР. Багато «в’язнів совісті» згадували, що за час, проведений за колючим дротом, попри дуже важкі умови, вони сформувалися як особистості. «Табірна» школа була для Мирослава Мариновича не тільки суворим випробуванням, а й місцем, де остаточно викристалізувалися його моральні принципи та світогляд.
Під час зустрічі мова йшла про етичні стандарти сучасної журналістики, місію журналіста в інформаційному постмодерному світі. На думку пана Мирослава, журналістика і постмодерність не гармоніюють одне з одним. Він переконаний, що сьогодні правда є дуже особистим поняттям, але для журналіста повинна існувати тільки одна правда – та, котру від нього приховують. Принцип релятивізму (абсолютна відносність пізнання) тут не спрацьовує. Тому добути таку правду – головне завдання журналіста!
Одне з питань, на які студенти-магістри шукали разом з віце-ректором УКУ відповідь, – чи несе журналіст моральну відповідальність за ту інформацію, яку намагається донести до свого читача. Мирослав Маринович наголосив, що, на його думку, в журналістиці етика відіграє особливу роль. Журналіст не є автоматом, який просто виконує технічні завдання, що отримав від редактора. Відповідно до професійної етики, він повинен мати право голосу у таких складних випадках, коли редакційне завдання суперечить його моральним принципам. Автор статті повинен заздалегідь подумати, як викладена ним інформація вплине на репутацію іншої особи, чи писати матеріал взагалі, бо легко перейти від інформування до чорного піару.
На завершення розмови Мирослав Маринович наголосив, що журналіст є відповідальним перед суспільством, він повинен покладатися на моральні цінності, без яких є неможливою якісна журналістика.
Василь Келеберда, магістерська програма з журналістики УКУ