Доктор літургійного богослов’я: Пам’ять святого Василія Великого святкують і оспівують в колядках, як друге велике Різдвяне свято
Чому святкуємо Новий Рік двічі?
“Бо святкуємо Різдво двічі на рік (25 грудня і 7 січня), тож і Новий рік також (1 січня і 14 січня). У нас Різдво поділили на т. зв. “католицьке і православне”. Та, однак, багато православних святкують Різдво тепер за григоріанським календарем (25 грудня)”, – розповідає о. Василь Рудейко, доктор літургійного богослов’я, викладач УКУ.
З точки зору Церкви свято святого Василія святкують на Новий рік 1 січня за старим стилем. Тому він і називається Старий Новий рік. На переконання священика, у цьому немає жодного богословського аспекту (у святкуванні Нового року за старим стилем). А оскільки 1 січня співпадає із великим святом пам’яті святого Василія і подією Обрізання ГНІХ, то цей день святкується уже церковно.
Чи співпадіння те, що пам’ять святого Василія та подія Обрізання ГНІХ святкують в один день?
“Це співпадіння, бо відомо з історії те, що немає точних дат смерті святих, – пояснює о. Василь. – Однак, про Василія Великого відомо, що він помер 1 січня. Цей день почали святкувати радше, як день його пам’яті, а подія обрізання співпадає із 1-м січням, бо це восьмий день після народження Ісуса”. За юдейською традицією, на восьмий день кожен новонароджений хлопчик повинен був бути обрізаним.
З огляду на літургійні тексти, не завжди зрозуміло, яке із цих свят урочистіше. “У народній традиції практично не присутня подія обрізання Ісуса. З тієї причини, що у християнстві цей обряд був відмінений. Хоча на його початках було подвійне ставлення до нього”, – додав він. Апостола Павла звинувачували в тому, що він не вимагав новонавернених поган обрізатися. Натомість апостол Петро наголошував на цьому. Свято святого Василія більше святкується і навіть оспівується у колядках, як друге велике Різдвяне свято.
Обряд посівання
Правдоподібно, цей обряд запозичений від давніх сільськогоподарських святкувань. З Новим роком, розкидуючи зерно, господарі прагнули висловити свою надію на майбутній добрий врожай. Таким чином, входили у Новий рік, з побажаннями щедрого року. У народі цього дня часто готували другу вечерю – Щедрий вечір (Центр України, Гуцульщина).
“Як підсумок, усього вищезгаданого пам’ять святого Василія Великого (14 січня) святкується урочисто церковно. Цього дня моляться Анафору святого Василія Великого на Літургії, яка є довшою, аніж зазвичай”, – пояснив о. Василь.
Підготувала Руслана Ткаченко