Доля Європи сьогодні вирішується в Україні, а не у Римі, – історик церкви Анатолій Бабинський.
«Католики є в меншості в Україні. Вони не є аж надто впливовою спільнотою у глобальній церкві. Але до їхнього голосу прислухаються все більше і більше. Я думаю, що і для церковної, і для світської дипломатії буде завдання на роки – долати певні упередження щодо України», – переконаний історик церкви, доктор богослов’я, науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ Анатолій Бабинський.
В ефірі Радіо NV історик церкви, доктор богослов’я Анатолій Бабинський розповів про те, що впливає на політику Ватикану щодо російської-української війни, як змінювалась риторика Папи Римського та що сьогодні є головним пріоритетом Святого Престолу. Повний запис ефіру можна переглянути за посиланням.
Ділимося з вами головними тезами з розмови:
- Ватикан став одним із моральних камертонів для цілого світу. Втративши світську владу, Папи здобули більше – стали голосом, до якого прислухаються у складних питаннях світової політики. Звідси й виникає принцип ватиканської дипломатії, що Святий Престол є завжди «над» чимось.
- Існує певна динаміка у ставленні Ватикану до війни. Якщо спершу Папа Франциск сумнівався щодо того чи морально постачати зброю Україні, то у вересні він визнав це моральним, адже Україна перебуває у стані захисту. І це є позитивним зрушенням. На це вплинуло багато факторів: і обурення, які звучали з боку України, низка візитів до Ватикану, діяльність нашого посла при Святому Престолі. Сьогодні ми чуємо досить чіткі заяви.
- Стосунки церкви і держави в Латинській Америці є дуже болючими. Церква часто втручалася в політику і це не завжди йшло їй на користь. Тому побутує теза, що серед латиноамериканських католиків існує сприйняття політики як брудної справи, де немає нічого доброго. А світова політика – це «нічого доброго» у квадраті, зіткнення надпотуг, від яких страждає маленька людина. Папа Франциск поставив у фокусі свого понтифікату цю маленьку людину. І це його бачення певною мірою сприяє деяким його висловлюванням.
- На сьогодні пріоритет Ватикану – відновлення миру в Європі. Це те, що ми можемо почути з вуст кардинала П’єтро Пароліна, який очолює державний секретаріат Святого Престолу, Річарда Галлахера, секретаря з міжнародних відносин з державами, і самого Папи Франциска. Але є значна кількість людей у Ватикані, яка вважає, що без того, що росія якимось чином буде інкорпорована в європейську систему безпеки, миру ніколи не буде.
- Ватикан не хоче, щоб його вважали капеланом Заходу. Святий Престол хоче утриматись від того, щоб його асоціювали з якимось конкретним військовим, економічним чи політичним гравцем на міжнародній арені. Вони усіма силами будуть намагатись відстоювати і захищати свій нейтралітет.
- Я сподіваюся, що ті всі жахіття, які побачив світ в прямому етері з України, стануть «холодним душем» для багатьох тих людей, які велися на пропагандистські висловлювання росії.
- Тихий візит Папи Франциска і вшанування жертв воєнних злочинів росії був би корисним та важливим і для Апостольської столиці, і для України. Оскільки, доля Європи сьогодні вирішується тут, а не у Римі.
Джерело: Радіо NV