Диякон Андрєй Кураєв: «Місіологія – це уявлення про те, як ми, християни, виглядаємо в очах інших людей, нехристиян»
19 вересня в Українському Католицькому Університеті побував відомий російський богослов, автор численних книг, професор Московського державного університету ім. Ломоносова отець-диякон Андрєй Кураєв. Темою його лекції, яка відрізнялася від стандартного лекційного формату, адже містила як цитати російських класиків і численні розповіді-цікавинки з історії Церкви та світової історії, так і легенд російського року, стала місійна діяльність Церкви в сучасному світі. Отець-диякон Кураєв приїхав до Львова на запрошення директора Інституту екуменічних студій УКУ д-ра Антуана Аржаковського.
Як зазначив диякон Кураєв, місійна праця в сучасному світі відрізняється від тисячолітнього досвіду Церкви, адже вперше місії відбуваються не десь далеко на щойно відкритих землях, території місій і Церкви збігаються. Тепер часто ведуть дискусії про атеїзм посткомуністичного світу, але Андрєй Кураєв звертає увагу різні види атеїзму, серед яких – відхід від християнства через травматичний досвід у Церкві. Саме до таких має бути звернена увага сучасних місіонерів, які повинні нести християнське послання своєю людяністю.
“Іриней Ліонський говорив, що гріх перших людей у тому, що вони, не ставши людьми, захотіли стати богами. Це часто є спокусою в церковному житті – бажання обожествлення без олюднення. А в місійній праці початку треба довести свою людяність, а потім намагатися робити щось інше, – сказав отець-диякон Кураєв. – Бо що таке місіологія? Це уявлення про те, як ми, християни, виглядаємо в очах інших людей, нехристиян”.
Диякон наголосив на важливості інкультурації – привнесення християнства в сучасну культуру, особливо серед різних молодіжних субкультур, та важливості “місіонерського покаяння” – визнання перед іншими складних сторінок історії Церкви, богословських непорозумінь і складностей. Цікаво, що він, будучи православним богословом Російської Православної Церкви (Московського Патріархату ), визнає, що православні місіонери можуть багато навчитися з досвіду, позитивного і негативного, Католицької Церкви.