Джефрі Вилз: Даємо освіту, а не її половину
Проф. Джефрі Вилз, в минулому віце-ректор та сенатор УКУ, розповідає про особливості університетського містечка, меґа-проекту, здійснення якого розпочав Український Католицький Університет
На зразок Гарварду
Часто запитують, чому такі університети, як Гарвард, Стемфорд, Оксфорд, вважаються найкращими університетами у світі чи, принаймні, про них знають у більшості країн світу, вони є візитівкою країни, в якій розташовані. Секрет – у великій прихильності випускників цих університетів до своєї альма-матер. Чому ж одні університети мають більшу прихильність своїх випускників, інші – меншу? Річ у тому, що Гарвард, Стемфорд, Оксфорд пропонують своїм студентам щось набагато більше, ніж просто заняття. У цих університетах студенти реально живуть: не лише вчаться, готуються до іспитів, а й спілкуються одне з одним та зі своїми професорами. Хтозна, що може мати більше освітнє значення – лекція професора чи його неформальна розмова зі студентом (студенткою), групою студентів, скажімо, на університетському подвір’ї або в університетському клубі? У кожному разі, саме такі зустрічі запам’ятовуються найкраще.
Аудиторії, їдальня, кафе, конференційний зал, бібліотека, концертний зал, театеральна студія – усі ці приміщення творять одну-єдину інфраструктуру університетського містечка, в якому є численні нагоди для зустрічей, спілкування, для обміну досвідом. Важливість цього формаційного аспекту особливо очевидна сьогодні, коли з кожним днем з’являються все нові й нові програми дистанційного навчання. Університетська освіта не може стати результатом дистанційного навчання. Таке навчання може дати знання. Але знання – це лише півосвіти. Цілісна університетська освіта передбачає формування особистості, розвиток критичного мислення тощо. Український Католицький Університет саме тут бачить своє покликання, своє місце. Проте цієї мети було б надзвичайно складно досягти в тих обставинах, коли основним місцем зустрічі студентів є аудиторія, а після занять вони швидко розходяться хто куди. Це лише півосвіти. Ми хочемо давати студентам освіту повну. Архітектура університетського містечка на вул. Стрийській власне передбачає те, що воно функціонуватиме відповідно до таких форм університетського життя.
Університетське містечко на Стрийській відновить призабуті традиції львівської архітектури
Коли ми десять років тому розпочали процес проектування нового студентського містечка УКУ на вул. Стрийській, головним питанням було те, що робити з тим величезним будинком, що залишився нам у спадок ще з радянських часів. Адже він височів у самому центрі відведеного нам простору. До консультацій ми запросили провідних українських архітекторів та будівельників. Вислухавши їхні думки, ми дійшли до висновку, що цей громіздкий, величезний будинок не може бути використаний для розбудови університетського містечка, зокрема, й через те, що він вже небезпечний для подальшої експлуатації. Добудувати його чи перебудувати без зайвого ризику було вже неможливо. Тому було прийнято рішення розпочати будівництво містечка від фундаментів.
Архітектори-волонтери з Каліфорнії розробили для нас архітектурну пропозицію, перед тим докладно вияснивши усі наші потреби. Функціонально університетське містечко буде сформоване у трьох зонах: публічній, академічній та житловій. У публічній зоні, а це та територія, яка найближче прилягає до вулиці Стрийської, буде розміщено музей, концертний зал, готель, парк, в академічній постане студентська церква, бібліотека,навчальний корпус, у житловій зоні – гуртожитки та спортивні майданчики. Центром цілого комплексу стане студентська церква.
Університетське містечко матиме в собі те, що дуже притаманне древньому Львову – внутрішнє подвір’я, де люди знайдуть затишок, нагоду перебувати в закритому естетичному просторі. На жаль, ця традиція львівської архітектури була перервана в радянський період. А університетське містечко УКУ повертатиме Львову такі призабуті традиції.
Духовний, ідейний центр університетського містечка збігається із архітектурним
До речі, будівельні роботи ми розпочали зі зведення маленької дерев’яної церкви Блаженних мучеників Української Греко-Католицької Церкви. Шість років тому на місці, де споруджено цей ошатний храм, Папа Іван Павло ІІ поблагословив наріжний камінь нового університетського містечка. З часом у цій церкві буде також розміщений музей. Духовною, ідейною і водночас архітектурною вісю цілого містечка стане нова студентська церква. Її конструкція ідейно відтворюватиме історію Христової Церкви: крипта – часи апостолів, нижній храм – період активного розвитку Церкви, верхній храм – сучасність. Церква стане центром духовного життя університету, а також центром служіння. При храмі розвиватимуться вже наявні організації служіння, скажімо, такі як “Віра і світло” “Лярш-Ковчег”, “Відлуння”; поставатимуть і нові ініціативи.
Зі слів проф. Джефрі Видза написав Петро Дідула