Єдина дата Пасхи – можлива!
15 травня о 14:30 в Українському Католицькому Університеті відбувся міжнародний семінар «Єдина дата Пасхи – Можлива: Алепський консенсус 1997 року».
Семінар присвячений обговоренню документу, прийнятого в Алеппо (Сирія) у 1997 році учасниками із різних християнських Церков, який пропонує шлях до спільного святкування Пасхи Господньої для усіх християн.
Доповідачами на семінарі були д-р Дагмар Хеллер, професор Екуменічного Інституту в Босе, представник Всесвітньої Ради Церков, о.-д-р Мілан Жуст, представник Папської Ради для сприяння християнській єдності, д-р Костянтин Сігов, директор Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА, головний редактор видавництва «Дух і Літера», представник Української Православної Церкви. У семінарі також взяли участь офіційні делегати від християнських церков Львова, які від імені їх пастирів виголосили звернення до учасників семінару.
Свято Пасхи є традиційним святом. Християни всього світу прагнуть святкувати Пасху згідно з правдивою традицією. Історично склалось так, що цю традицію від початків різні Церкви трактували по різному.
Новий Завіт вказує, що Христова смерть і воскресіння були історично пов’язані із єврейською Пасхою, однак деталі цього неясні… Вселенський Собор у Нікеї у 325 році постановив святкувати Великдень у наступну неділю після весняного повного місяця
Сучасні розбіжності в обчисленні дати Великодня можна віднести швидше до відмінностей в календарях та місячних таблицях, які вживаються нами, аніж до відмінностей у фундаментальних богословських поглядах.
З XX ст. у Церквах почав зростати рух до єдності, а, відтак, пи тання календаря і спільної дати святку вання Пас хи набу ло вели кої ва ги. І ось 1997 року в Алеппо (Сирія) , з іні ціативи Ради Бли зь косхі дних Цер ков було прий нято уні кальне рі шення – про спільну дату святку вання Пас хи. Вивчаючи механізм обчислення дати Пасхи, учасники зустрічі в Алеппо взяли до уваги той факт, що і східний Юліанський і західний Григоріанський тип обчислення в деякій мірі відхиляється від астрономічних даних, визначених точним науковим підрахунком… Собор у Нікеї залишається актуальним і сьогодні. Визначення цієї дати має бути згідне з по ло ження ми, прий ня ти ми на І Все ленсько му соборі у м. Нікеї. Згідно з ци ми поло женнями Пасху святку ють у першу не ділю після першо го повно го міся ця після ве сня но го рівно дення. А щоб день весня но го рівно дення не тракту ва ли по-різному, на на ра ді в Алеппо, в якій взяли також участь представники різних церков, було ви рі ше но цей день вста новлю ва ти по ме ри діану, на якому розміщений Єруса лим.
Наступні 2 роки (2010-2011) матимемо спільні дати святкування Свята Божого Воскресіння. У ході, прес-конференції учасники висловили сподівання, що ці два роки є доброю нагодою для того, аби зробити цей перший крок бажаної Єдності – святкувати найбільше свято усієї християнської спільноти разом.
Точної дати ратифікації цього Консенсусу Церквами ніхто з учасників спрогнозувати не наважився. Однак головний організатор семінару д-р Антуан Аржаковський сказав: «Ми тут зібрались аби повідомити про добрі новини. Маємо консенсус. Зараз хід за церковними ієрархами; чи прийме Православна Церква цей консенсус скаже Всеправославний Собор».
Представник Папської Ради для сприяння християнській єдності о. Мілан Жуст додав: «З нашої сторони проблем не буде. Ми готові. Чекаємо відповіді від православних братів».
Учасники семінару мають щиру надію, що Церкви нададуть належну увагу рекомендаціям цієї цього документу як першому крокові на шляху до підготовки спільного свідчення смерті та воскресіння Ісуса Христа.
Для Католицького Медіа-Центру Володимир Колотовченко