Екуменічний соціальний тиждень у Львові
28 травня о 13:30 в приміщенні залу засідань львівської міської ради відбулася прес-конференція присвячена Екуменічному соціальному тижню «Подбай про ближнього», який триватиме протягом 9-15 червня у Львові. Цю акцію спільно організовують міська рада Львова, львівська обласна рада та держадміністрація, Український Католицький Університет та Інститут екуменічних студій цього університету. У прес-конференції взяли участь ректор УКУ о. д-р Борис Ґудзяк, директор Інституту екуменічних студій УКУ д-р Антуан Аржаковський та Наталя Федорович, начальник управління соціального захисту Львівської міської ради.
Екуменічний соціальний тиждень включатиме міжнародну академічну конференцію про український кооперативний рух, тренінги-навчання для львівських соціальних організацій та культурний екуменічний фестиваль, в якому візьмуть участь музиканти, артисти, художники, фотографи. Ця подія отримала підтримку відомих українських та міжнародних організацій, серед який папська рада «Справедливість і мир», Всесвітня рада Церков, міжнародний благодійний фонд «Україна-3000», Львівська асоціація кредитних спілок та ін. Планується, що екуменічний соціальний тиждень проводитиметься у Львові щороку.
«Головна ідея екуменічного соціального тижня – об’єднати всі українські конфесії довкола соціальних питань. І варто зазначити, що їх соціальні доктрини майже повністю збігаються, адже всі поділяють загальнолюдські цінності», – розповів директор Інститут екуменічних студій д-р Антуан Аржаковський. – Ми хочемо скористатися досвідом західноєвропейських держав, які проводять соціальні тижні від початку минулого століття, що мають величезний вплив на соціальну політику держав, та українською традицією».
Як зазначив о. Борис Ґудзяк, це надзвичайна подія для Львова, який є містом з довголітньої історією, та дуже молодим соціумом, адже лише 8% жителів міста є львів”янами у третьому поколінні. За словами Наталі Федорович, соціальний тиждень як спільна дія влади та громадських організацій може допомогти долати бар”єр, який існує між владою і суспільством.
В екуменічному соціальному тижні візьме участь перша леді України Катерина Ющенко, губернатор Львівщини Микола Кміть, мер Львова Андрій Садовий, голова ХДС Володимир Стретович, нардеп Верховної Ради України Юрій Мірошниченко. Приїжджають Мішель Кондесю – екс-директор Міжнародного валютного фонду, члени українських кредитних спілок з США та Канади, а також представники різних європейських соціальних організацій. Також зголосилися глави усіх українських конфесій у Львові – католики, православні, вірмени, протестанти, а також єврейська громада.
Темою наукової конференції екуменічного соціального тижня став український кооперативний рух, саме він у міжвоєнний період був прикладом об’єднання українців різних конфесій навколо спільних цілей, що мали поважні соціальні наслідки. Цей досвід також продовжили і розвинули українці в діаспорі та їхні банки, кредитні спілки та кооперативи стали важливим чинником добробуту громади та збереження її ідентичності. Саме цей позитивний досвід має на меті донести до сучасних українців академічна міжнародна конференція.
Ініціативу соціальних тижнів запровадили католики Франції 1904 року. Ця традиція поширилася до інших європейських країн та поступово стала екуменічною та міжрелігійною. Вперше у Львові соціальний тиждень на тему патріотизму провів митрополит Андрей Шептицький 1939 року. Цього ж року він створив інститут возз’єднання церков імені митрополита Рутського. Поєднання екуменічних і соціальних ініціатив у Екуменічному соціальному тижня, що відбудеться у Львові, є продовженням та розвитком старань митрополита та застосуванням до України європейського досвіду. В листопаді схожий екуменічний соціальний тиждень відбудеться в Києві.