Євген Захаров: «Якщо влада не прислухається до рекомендацій світових інстанцій – нас очікує міжнародна ізоляція»
Правозахисник Євген Захаров вважає, що ситуація з правами людини останніми роками змінювалася не радикально, однак відчутно. Якщо протягом 2005-2009 років розпочались позитивні зміни: держава частіше почала звертати увагу на проблему прав людини (однак все відбувалося безсистемно і доволі хаотично, що, відповідно, не приносило бажаного результату), то з 2010 року ситуація стала ще гіршою – держава виконувала лише ті рекомендації, які були вигідні для неї. Всі інші зауваження вона просто ігнорувала.

6 грудня Євген Захаров, голова Правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи прочитав в УКУ відкриту лекцію «Загальний огляд стану з правами людини в Україні в 2012 р. і дії правозахисних організацій».
За словами правозахисника, на початку 2012 року можна було спостерігати позитивні зміни у діях держави: «Причиною цього можна вважати страх української влади перед міжнародною ізоляцією, щоб показати світові, що ми все-таки демократична держава. А також продемонструвати перед виборами демократичність і отримати додаткові голоси», – зазначив Євген Захаров.
Однак, на думку голови Правління Української Гельсінської спілки з прав людини, усі реформи влади – судова, виборча, пенсійна, із соціального забезпечення, прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу, закону «Про біометричні паспорти» – мають значні порушення і спрямовані проти прав людини: «Вся ця законотворчість спрямована проти людей і для захисту інтересів влади та олігархії. Ці реформи – не що інше як бажання скоротити витрати держбюджету за рахунок населення, що є порушенням прав людини», – зазначив Євген Захаров.
Відтак українці для захисту власних прав змушені звертатися до правозахисних організацій та міжнародних судів: «70% звернень громадян України до Європейського суду – через невиконання українською владою рішень суду», – розповів правозахисник.
Під час доповіді Євген Захаров акцентував на діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської, яка за час своєї роботи зробила вже понад 70 візитів до закладів утримання людей. Під час таких візитів, на думку Євгена Захарова, є можливість наочно виявити можливі правопорушення щодо прав людини. «Адже чим більш закритий заклад, тим більша ймовірність появи там насилля над людьми», – розповів Євген Захаров.
Євген Захаров займається правозахисною діяльністю вже понад 20 років. За цей час правозахисні організації двічі висували його кандидатуру на Омбудсмена (Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини) у 2006 та 2012 роках.
«Євген Захаров належить до дисидентів і є носієм дисидентського етосу. Він став провідним фахівцем і уявити без нього український правозахисний рух – неможливо», – зазначив віце-ректор УКУ Мирослав Маринович.
Прес-служба УКУ