Фізичні терапевти Школи реабілітаційної медицини УКУ навчаються ерготерапії в Естонії
Школа реабілітаційної медицини УКУ подовжує підготовку кадрового складу викладачів та супервізорів для магістерських програм з ерготерапії та фізичної терапії, а також спеціалістів для реабілітаційного центру.
«Згідно з вимогами World Federation of Occupational Therapy (WFOT), а саме Minimum Standards for the Education of Occupational Therapists, магістерська програма потребує включення мінімум 1200 годин навчальних практик, які мають проводитися у відповідних закладах в форматі “навчання 5 студентів під керівництвом одного фахівця-ерготерапевта”. В Україні є тільки двоє таких спеціалістів. З огляду на це Школа реабілітаційної медицини УКУ отримала дозвіл від керівництва WFOT на початковому етапі підготувати відповідних фахівців шляхом перенавчання діючих фізичних терапевтів на закордонних клінічних базах», – розповідає академічний директор Школи реабілітаційної медицини Українського католицького університету (ШРМ УКУ) Володимир Голик.
Двоє фізичних терапевтів, співробітників ШРМ УКУ – Олександра Рягузова та Христина Панас вже відправились на двомісячне навчання до Таллінна з 1 жовтня 2016 року в рамках плідної співпраці ШРМ УКУ з Трастовим Фондом НАТО з медичної реабілітації та навчальними та клінічними структурами Естонії (Tallinn Health Care College, East Tallinn Central Hospital.
«В Україні треба переходити з радянського на західний тип реабілітаційної медицини. У пострадянському середовищі лікарів та існуючих реабілітологів дуже важко сприймається сама ідея мультидисциплінарної команди і це проблема», – зазначає Олександра Рягузова.
Ерготерапія (за визначенням WFOT, 2012) є клієнт-орієнтованою професією сфери охорони здоров’я, яка займається покращенням здоров’я та благополуччя через діяльність (заняття). Основним завданням ерготерапії є надання можливості людям брати участь у повсякденній активності (від самообслуговування до професійної діяльності). Ерготерапевти досягають цього результату, працюючи з людьми та спільнотами, щоб підвищити їх здатність брати участь у діяльності (заняттях), якими вони хочуть, потребують або планують займатися шляхом модифікації цієї діяльності (заняття) та/або навколишнього середовища з метою більш ефективної підтримки їх функціональності.
У Латвії та Естонії ще 20 років тому розпочався процес перебудови існуючої системи реабілітаційної медицини для інтеграції у європейську систему реабілітації – з пострадянської санаторно-курортної моделі в європейську мультидисциплінарну модель. Тож учасники цього процесу можуть багато розповісти про зміни в розумінні реабілітації як з боку фахівців, так і населення цих країн.
За словами Володимира Голика, навчати співробітників ШРМ будуть сертифіковані естонські ерготерапевти з більш ніж 10-річним викладацьким стажем, дійсні члени керівних структур ENOTHE (European Network of Occupational Therapy in Higher Education), яка безпосередньо займається координацією навчальних програм з ерготерапії у країнах Євросоюзу.
Нагадаємо, відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 18.12.2015 №48839/1/1-15 до абзацу четвертого пункту 5 статті 3 Указу Президента України від 03.12.2015 №678 «Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю» стосовно розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик професій ерготерапевта, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, фізичного терапевта та вжиття заходів щодо впровадження навчання за відповідними спеціальностями» у Школі реабілітаційної медицини ВНЗ «Український католицький університет» здійснена розробка і вперше в країні ліцензовані у Міністерстві науки та освіти України навчальні програми другого (магістерського) рівня з «ерготерапії» та «фізичної терапії» (Наказ МОН України від 30.06.2016 №1397л).
Назви професій «Ерготерапевт» та «Фізичний терапевт» внесені до Національного класифікатора України ДК 003 «Класифікатор професій» до професійного угруповання «Професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства)», підкласу «Інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства)» за кодом 2229.2 (Наказ Мінекономрозвитку України від 10.08.2016 №1328 про Зміну 5 до Класифікатора).