УКУ
UKENGLISH
  • Абітурієнтам
  • Навчання
  • Наука
  • Життя в спільноті
  • Про УКУ
  • Студентам
  • Випускникам
  • ВИКЛАДАЧАМ ТА ПРАЦІВНИКАМ
  • медіа
  • Доброчинцям
  • Головна
  • Новини
  • Новини УКУ
  • Гуманітарний факультет УКУ розпочав спільний українсько-литовський…
ПОВЕРНУТИСЬ
  • ПОДІЛИТИСЬ:

Гуманітарний факультет УКУ розпочав спільний українсько-литовський дослідницький проект

Вівторок, 15 Березня, 2016

Гуманітарний факультет УКУ та Історичний факультет Вільнюського університету (Vilniaus universitetas, Lietuva) провели науковий семінар-робітню в рамках спільного дослідницького проекту «Православні та унійні спільноти у Великому князівстві Литовському: історія, культура, пам’ять». Захід відбувся 10 березня у Вільнюсі.

Вільнюс_РобочийМоментСемінару_10.03.2016Метою проекту є актуалізація і популяризація традиції київського християнства в Центрально-Східній Європі й спільної спадщини Великого князівства Литовського (далі – ВКЛ) як багатонаціонального і полікультурного державного утворення, а також формування спільної культурної пам’яті в публічному гуманітарному просторі Литви й України. Об’єктом дослідження учасники проекту обрали церкву і монастир Пресвятої Трійці у Вільнюсі – важливий центр сучасного культурного і релігійного життя місцевої громади українців. 

Вільнюс_УчасникиСемінару_БіляЦерквиВасиліян_10.03.2016

Як зауважив співкерівник проекту від України, декан Гуманітарного факультету УКУ Ігор Скочиляс, проект пропонує новий підхід в інтерпретації спільної культурної спадщини двох народів, фокусуючи увагу на історії православної й унійної спільнот у ВКЛ, котрі організаційно входили до складу Київської митрополії слов’янсько-візантійського обряду. Дослідження так само зорієнтоване на подолання культурно й історично обумовлених стереотипів в інтерпретації «своєї» і «спільної» спадщини, застосування інклюзивного підходу у вивченні «руської історії» ВКЛ, набуття досвіду спільного написання мета(мікро)наративу та популяризацію спільної історії українського і литовського народів. «Особливо наголошуємо на тому, що проект передбачає взаємний обмін досвідом і знаннями українських та литовських дослідників (археологів, архітекторів, істориків, культурологів, мистецтвознавців), вивчення не введених у науковий обіг джерел, ознайомлення з поширеними в обох країнах науковими парадигмами, налагодження контактів між молодими науковцями», – говорить І. Скочиляс.

Завданням цієї зустрічі було виробити єдині методологічні підходи до вивченні минулого Литви XIV–XVIII ст. та її рецепції в історичній і культурній пам’яті литовців, українців та інших народів цього реґіону Європи.

Інше завдання семінару полягало в узгодженні загальної концепції та змісту колективної монографії про василіянський монастир і церкву Пресвятої Трійці у Вільнюсі, вимурованої на початку XVI ст. як вотум князя Костянтина Острозького. За обопільною згодою, 300-сторінкове міждисциплінарне дослідження вийде друком до кінця 2017 р. двома мовами  – литовською й українською. У монографії будуть представлені результати комплексного обстеження (археологічного й антропологічного) центральної нави і крипти храму Святої Трійці, що впродовж 2014-2016 рр. проводилися групою литовських дослідників на чолі з професором Альбинасом Кунцявичюсом. Зокрема, під час обстежень підземель церкви було виявлено близько 50 поховань монахів Василіянського чину XVII–XVIII ст.

Перша українсько-литовська зустріч учасників проекту завершилася ухваленням спільної публічної декларації з пропозицією відкриття у центрі Вільнюса меморіальної таблиці на вшанування князя Костянтина Івановича Острозького вже цього року (1460-1530).

Вільнюс_НеформальнеСпілкування2_10.03.2016Під час березневого візиту до Литви учасники проекту мали змогу взяти участь у богослуженнях у Святотроїцькому храмі, неформально поспілкуватися з монахами-василіянами (зокрема з о. ігуменом Павлом Яхимцем ЧСВВ), послом України у Литовській Республіці Володимиром Яценківським, представниками української громади Вільнюса (зокрема, з її головою пані Наталією Шертвітєнє), низкою литовських науковців і громадських діячів. Делегація УКУ також відвідала унікальні експозиції нещодавно відкритого у Вільнюсі Національного музею «Палац великих князів литовських», ознайомилася з архітектурним ансамблем й історією Вільнюського університету та здійснила екскурсію до Тракайського замку.

НаЕкскурсії_ПалацВКЛ_10.03.2016

У рамках проекту впродовж 2016-2017 рр. передбачено організацію трьох археографічних експедицій литовських та українських науковців для пошуку пов’язаних з тематикою проекту джерельних матеріалів в архівах, бібліотеках і музеях Вільнюса і Львова (травень – червень 2016 р.), проведення спільного наукового семінару у Львові (жовтень 2016 р.) та міжнародної наукової конференції у Вільнюсі (листопад 2017 р.). Успішна реалізація проекту дозволить створити на постійній основі міжнародного науково-дослідницького кластеру, що спеціалізуватиметься на вивченні спільної історичної й культурної спадщини Литви й України, із залученням провідних фахівців та молодих науковців й аспірантів/докторантів з різних академічних й університетських центрів. У перспективі це дасть можливість використати евристичні й концептуальні результати проекту для підготовки низки інших дослідницьких і навчальних проектів, зокрема в рамках програм Європейського Союзу «Erasmus+» і «Horizon 2020» та двосторонніх угод між УКУ і Вільнюським університетом. Так само, на думку І. Скочиляса, артикуляція академічних арґументів проекту є надзвичайно важливою для деконструкції й деміфологізації ідеологічних концептів «русского мира» і «русского православного мира», що загрожують безпеці європейського континенту.

Спільний українсько-литовський проект є міжнародним сеґментом навчально-дослідної програми УКУ «Київське християнство та унійна традиція». 

Учасники семінару: професор УКУ Вадим Ададуров, професор Дрогобицького педуніверситету Леонід Тимошенко, доцент Львівського національного університету Олег Дух та аспірант кафедри нової і новітньої історії України Гуманітарного факультету УКУ Іван Альмес, а також наші литовські партнери – співкерівник проекту проф. Альфредас Бумблаускас, доктор Сальвіюс Кулєвічюс, координатор проекту доктор Ґенутє Кіркєнє, доктор Даріус Баронас, доктор Рута Янонєнє, доктор Мінтаутас Чурінскас і докторантка Юстіна Козакайтє.

Партнери проекту: Міністерство освіти і науки України, Міністерство освіти і науки Литовської Республіки та Науково-дослідної ради Литви. Окрім того, проект здобув додаткову підтримку від українських меценатів у рамках публічного проекту «Соборна Україна та Київська традиція» і від Департаменту культурної спадщини при Міністерстві культури Литовської Республіки.

Mail

Дайджест подій та новин

Отримуй тижневий дайждест подій та новин УКУ у свою поштову скриньку

Вам буде цікаво

Вівторок, 12 Лютого, 2019
Не бійтеся труднощів і не чекайте миттєвих змін: Кшиштоф Становскі...
Понеділок, 11 Лютого, 2019
Підтримка як кредит довіри: Розколяда в УКУ традиційно згуртувала меценатів...
Понеділок, 11 Лютого, 2019
“Студенти є первинними викладачами один для одного”: про підсумки тижня...
П'ятниця, 8 Лютого, 2019
Кращі випускники УКУ отримають академічні відзнаки
Середа, 6 Лютого, 2019
День рідної мови в УКУ – виставка і публічна дискусія
ПІДТРИМАТИ УКУ СТАТИ СТУДЕНТОМ
Ми в соцмережах:
Меню
  • Абітурієнтам
  • Навчання
  • Наука
  • Життя в спільноті
  • Про УКУ
Навчання
  • Факультети
  • Бакалаврат
  • Магістратура
  • Аспірантура
  • CMS УКУ
Про УКУ
  • Управління та адміністрація
  • Офіційна інформація
  • УКУ від А до Я
  • Вакансії
УКУ

м. Львів, 79011
Вул. Іл. Свєнціцького, 17

Секретаріат УКУ
Тел.: +(38/032) 240-99-40
Ел. пошта: [email protected]

Усі права застережено © 2019 Український Католицький Університет

Зроблено у Qubstudio