Інавгурація програми УКУ з прав людини: «Прагнемо змінити світ, змінюючи себе у ньому»
Відкритість, довіра, повага до гідності людини і прагнення до інновацій – визначальні якості Магістерської програми з прав людини, інавгурація якої відбулася 3 листопада в Українському католицькому університеті.
Програма формуватиме нове покоління українських правників, які зможуть ефективно захищати права та свободи у щоденній роботі. Привітати студентів прийшли викладачі, працівники УКУ та фундатори стипендій.
«Мірилом свободи кожної людини є верховенство права, адже право має визначати межі людської поведінки. Відкритість і довіра – це дві якості, які є найбільш затребуваними в українському суспільстві. Програма відкрита до нових людей, нових ідей і нових звершень. Довіра неможлива без відкритості і сприйняття людей такими, якими вони є. Ми плекаємо повагу до гідності людини, забезпечення її прав і свобод. Кожен з нас є частиною великого цілого», – зазначила у вітальному слові керівник програми Оксана Головко-Гавришева.
Директор Центру верховенства права УКУ Іван Городиський запевнив, що на правничих програмах не буде «золотої книги» з іменами, яких не можна викреслити, і це стане стимулом для всіх розвиватися і відповідати високому рівню. «Ми даємо вам можливості, навички, вміння і досвід. Намагаємося не давати вам зайвого. Якщо ми даємо завдання читати Гоббса або Локка, не ігноруйте цього. Це треба вам, а не нам. Ми можемо дати багато, але взяти можете тільки ви», – наголосив він.
Вийти з новим суспільним договором і провадити країну шляхом розвитку і процвітання – такі побажання виголосив студентам магістерки декан факультету суспільних наук Володимир Турчиновський.
«Без вас ця програма не стане програмою мрії. Ваше завдання – стати її співтворцями. За вашими знаннями і профілями будуть впізнавати програму в Україні. За два роки ви маєте краще усвідомити свою місію і покликання, щоб гарантувати розвиток вільного суспільства. Це проект на довгі роки, тому змобілізуймося», – закликав він.
Ідея створення Магістерської програми УКУ з прав людини виникла як відповідь на нові виклики в країні. Очікується, що її випускники і викладачі стануть причетними до змін в Україні. Про це у своєму звернення до студентів нагадав ректор УКУ Богдан Прах: «УКУ побудований на глибоких євангельських цінностях, де в центрі є людина. Суспільство перестає бути стабільним, якщо людина перестає бути центром. Деякі люди втікають з України, бо не відчувають себе захищеними. Вони відчувають себе суб’єктами маніпуляції, а не об’єктами змін. Юристи мають зробити все можливе, щоб цьому зарадити».
Сенатор УКУ, канадський юрист Данило Білак має понад 25 років досвіду роботи в приватному і державному секторі України. Нещодавно його призначили головним інвестиційним радником прем’єр-міністра України. Каже, що під час інтерв’ювання кандидатів на роботу найбільше звертає увагу навіть не на знання, а на порядність і натхненність людини. «Після 4 років навчання у вишах випускники знають хіба тільки букву закону. Я навчаю їх критично мислити, правильно ставитися до клієнта, захищати його і формулювати аргументи. Юрист має керуватися загальнолюдськими цінностями і бажанням до справедливості. Справедливість – це найбільший дефіцит в країні. Закордонні інвестори не довіряють нашій економіці, бо вони не знають, чи їхні права будуть захищені. Спочатку хочу відновити довіру, а тоді залучати нових інвесторів. Завдання випускників програми – не лише боротися за справедливість, але й вміти захищати права людини», – наголосив Данило Білак.
Сергій Матвіїв, керуючий партнер АО «Матвіїв і партнери», член Ради адвокатів Львівської області і голова відділення Асоціації правників України назвав Магістерську програму УКУ з прав людини ін’єкцією здоров’я для суспільства: «Як адвокат я зауважив, що доки суспільство не поважає прав людини, доти нам, юристам, складно бути ефективними захисниками. Коли суспільство хворе, ми не можемо захистити людей, лише внести посильний вклад. Ми оздоровлюємося вже впродовж 25 років».
Студенти програми подякували викладачам і фундаторам стипендій за довіру, жертовність і вкладений час. Бути відповідальним за долю країни і розвивати її до європейського рівня – так сформулював мету для всіх студентів програми староста першого набору Святослав Козак. «Існує пряма залежність між рівнем дотримання прав людини в державі і добробутом населення. Держави з вищим дотриманням прав людини багатші і мають благополуччя. Ми зробимо якісний вклад у розбудову нашого суспільства», – зазначив студент.
Громадський діяч, дисидент Мирослав Маринович порівняв правозахисника з добрим самарянином, який завжди готовий прийти на допомогу. За його словами, теорія прав людини увібрала в себе любов до ближнього, позбавивши конфесійних шат: «Для багатьох людей це стало спасінням, адже ідеї людинолюбства можна подавати без релігії. Однак усе добре може мати і зворотню тінь. Згодом ідея прав людини перетворюється на нову релігію. Акцент на антропоцентричності перекреслює ідею Бога. Але треба пам’ятати про давню проблему – все, що позбавлене абсолюту, руйнується. Людинолюбство і повага до прав людини передбачає і любов до Бога».