Інститут історії Церкви спільно з «Майданом» презентували книжку про підпільну історію УГКЦ
Інститут історії Церкви УКУ та інтернет-спільнота MAIDAN.org.ua видали книжку, присвячену історії УГКЦ 1946 – 1989 рр. У виданні «Підпільна Церква в умовах тоталітарної держави» зібрані відповіді на питання читачів інтернет-спільноти щодо ліквідації УГКЦ, діяльності підпільної Церкви та її легалізації наприкінці 80-х років ХХ ст. Це четвертий проект «Майдану» зі серії «Національна пам’ять» і перший – присвячений історії Церкви.
У листопаді 2011 року Інститут історії Церкви Українського католицького університету спільно зі сайтом «Майдан» розпочав проект «Підпільна Церква в умовах тоталітарної держави», завдяки якому читачі мали змогу запитати у експертів УКУ про те, як служили священики у підпіллі, що тоді мотивувало людей іти у монастирі, де навчалися семінаристи тощо. На основі цих питань та відповідей і видали книгу.
Відповіді ґрунтуються на матеріалах архівів Інституту історії Церкви УКУ (ІІЦ), зокрема на свідченнях очевидців з періоду підпілля УГКЦ (1946 – 1989 рр). Ці свідчення працівники Інституту історії Церкви почали збирати від часу заснування Інституту в 1992 році. На сьогодні це більше 2 тис. інтерв’ю.
Як розповідає промотор проекту і один з координаторів інтернет-спільноти «Майдан» публіцист Ярослав Сватко, особливістю цього видання є те, що відповідають на питання переважно люди, які вже відійшли у вічність. Але їхні спогади про підпільну Церкву збережені в архіві Інституту історії Церкви. Працівники Інституту підібрали матеріали, укомплектували світлинами, що самі собою є великою історичною цінністю, і так встановили діалог «живих з мертвими». Також книжка доповнена витримками із Заповіту Патріарха Йосифа Сліпого.
«Можливо, оця історія, складена з мозаїки спогадів учасників підпільного життя УГКЦ, дозволить читачеві глибше зрозуміти межі та можливості влади. І те, що допомагає людині залишатися Людиною там, де тоталітарна держава не залишає місця для людського», — вважає Ярослав Сватко.
Прес-служба УКУ