Олег Романчук: В Україні слід терміново руйнувати стереотипи пов’язані із психічними хворобами
У межах Другої національної конференції з когнітивно-поведінкової терапії відбулася інавгурація Інституту психічного здоров’я в УКУ.
Олег Романчук, керівник Інституту на інавгурації сказав, що нарешті прийшов час дбати про психічне здоров`я, а не лікувати психічні хвороби. Людська психіка наче дерево втягує в себе навколишню любов, відчуває турботу, піклування, але також повз неї не проходить злість, ненависть, страх.
Для людини недостатньо мати здорове тіло, потрібно також, щоб здоровою була душа. “Людина може повноцінно жити тільки тоді, коли радіє світу, має мир в душі, не впадає в депресію, не боїться людей”, – каже науковець.
Олег Романчук підкреслює, що в Україні є багато людей, які мають проблеми із психічним здоров’ям. «Статистика каже, що кожна четверта доросла людина знаходиться в депресії. Якщо тілесне здоров’я ми цінуємо, дбаємо про нього, то психічне – піддаємо обструкції. У нашому суспільстві побажати людині доброго психічного здоров’я ненормально», – підкреслює психолог.
Керівник Інституту каже, що у суспільстві є стигма, що якщо в людини є проблема з психічним здоров’ям, то про це нікому не можна розказати, – це терміново потрібно викорінювати: “Фактично – це наша місія, йти до людей і разом з ними говорити про психічні хвороби, слід ламати стереотипи”.
Статистика свідчить про протилежне: щорічно 1 млн. людей гине від самогубств, тому що не можуть справитися з депресією. Депресія – хвороба номер 1, через яку гинуть підлітки. На думку Олега Романчука, депресія – це страшна, недооцінена хвороба через яку гине молодь у цілому світі.
Через складну історію галузь психічного здоров’я в Україні має наздоганяти світові зразки. Щоб мати здорову і щасливу націю, потрібно розвивати галузь охорони психічного здоров’я, спеціалісти підкреслюють, що в Україні бракує спеціалістів, які б виводили людей з пост-травматичних станів. Тому ще одне завдання, яке Олег Романчук ставить перед Інститутом – проводити різноманітні наукові дослідження, наздоганяти світову науку. «Інститут має давати відповіді на питання, перед яким сьогодні стоять люди: діти, молодь, люди старшого віку, – каже Олег Романчук. – Ми хочемо, щоб люди вшановували етичні принципи, виховували в собі гідність і відповідальність».
Також в планах Інституту: активно співпрацювати з прийомними батьками, заохочувати практику всиновлення дітей, активна співпраця з церквами та навчання священиків.
Замало бути групою людей, Інститут разом з УКУ хоче створити спільноту, яка б в дусі християнських чеснот змінювала суспільство. Як каже Олег Романчук, охороною психічного здоров’я має займатися все суспільство. «Ми це дуже добре розуміємо, тому ходимо з відкритими лекціями, майстер-класами до людей. За останні декілька тижнів мали зустріч в Книгарні Є, в анти-кафе Комуна. Ще раз повторюю, головне – не треба боятися зачіпати теми психологічного здоров’я: це єдиний можливий спосіб зробити наше суспільство здоровішим – тілесно і душевно».