Історико-філологічний семінар кафедри КлаВіС: «Альд Мануцій та його друкарня»
24 лютого 2010 року кафедра КлаВіС Українського католицького університету спільно з Науковою бібліотекою Львівського національного університету імені Івана Франка провела семінар, присвячений життю та діяльності одного з найвпливовіших друкарів доби Ренесансу Альда Мануція (1450-1515), а також виданням із його друкарні, що зберігаються у фондах згаданої бібліотеки.
З доповіддю про біографію, видавничі та наукові здобутки Альда Мануція виступив викладач кафедри КлаВіС, кандидат історичних наук Андрій Ясіновський. Ознайомивши слухачів з основними фактами життя та діяльності Мануція та нащадків, котрі продовжили його справу, доповідач розглянув ті особливості видавничого процесу, які забезпечили «альдинам» світову славу шедеврів друкарського мистецтва.
Альд Мануцій уперше запровадив наукове редагування текстів, та й загалом з особливою ретельністю ставився до їх підготовки до друку, домагаючись надзвичайно високого критично-філологічного рівня опрацювання текстів. Велику увагу Мануцій вділяв виданню творів класичних авторів, передусім грецьких (на відміну від інших видавців, у чиєму репертуарі переважали латиномовні тексти); для цього він, сам блискуче володіючи грецькою мовою, запрошував до праці мігрантів із нещодавно завойованої турками Візантії і навіть організував науковий гурток елліністів «Нова Академія». До заслуг Мануція також належать революційні технічні інновації, як-от друк курсивним шрифтом і запровадження компактного книжкового формату in octavo, що посприяло перетворенню книги із громіздкого інституційного атрибуту в предмет повсякденного особистого вжитку. Фірмова марка видавництва Мануція – дельфін переплетений з якорем, що візуалізувала відомий латинський вислів Festina lente, «Спіши повільно», якнайкраще передає невтомний і ретельний стиль роботи славетного друкаря.
Про видання друкарні Мануція, що зберігаються в колекціях палеотипів і стародруків Наукової бібліотеки ЛНУ розповів завідувач відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг, кандидат історичних наук Микола Ільків-Свидницький. Поруч із загальною інформацією про зміст і характер цих видань, учасники семінару довідалися від доповідача про справді захопливі мандрівки деяких «альдин» книгозбірнями різних власників, відображені на їхніх сторінках рясними слідами написів та екслібрисів, котрі немовби ілюструють знаменитий рядок Теренціана Мавра: Habent sua fata libelli – «Мають книжки свою долю».
Своїми філософсько-філологічними рефлексіями на тему видань Альда Мануція і загалом книги як «тілесного» вияву творчості людського духу поділився відомий письменник і перекладач із класичних мов, професор Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат філологічних наук Андрій Содомора.
Учасники семінару мали змогу наочно пересвідчитися в естетичній та змістовній цінності видань друкарні Мануція, оглянувши виставку «альдин» із фондів бібліотеки, а також завдяки мультимедійній презентації, яка супроводжувала доповіді.