Каб усе былі адно
З 24 до 26 червня у місті Глубокоє Вітебської області в Бєларусі відбувається перший міжнародний католицький фестиваль християнських фільмів та телепрограм «Magnificat 2005». До участі в конкурсній програмі відібрали 25 творчих робіт із Бєларусі, Росії, України, Польщі, Тайланду, Мексики та Франції. Українську державу на цьому фестивалі репрезентують документальний фільм «Різдво Разом», виробництва Українського Католицького Університету та дитяча телевізійна програма «Надія», створена «Klara-Studio» з Вінниці.
Фестиваль відкрили Божественною Літургією в с. Удзєла, під проводом Апостольського нунція в Бєларусі єпископа Мартіна Відовіча та за участю всіх римо-католицьких священиків та монахів Вітебської єпархії. Звертаючись до учасників Фестивалю, єпископ Мартін Відовіч наголосив, що «завданням кожного журналіста є творити та поширювати автентичні вартості щирого гуманізму, закладені в Слові Божому, які допомагають людям глибше розуміти один одного». Після цього церковники долучилися до «цивільного» початку Фестивалю – символічна хлопавка, яку використовують під час зйомок будь-якого фільму, провістила дубль перший «Magnificat 2005».
«На пальцях однієї руки можна перерахувати релігійні кінофестивалі, які відбуваються у світі. – Говорить президент Фестивалю режисер Юрій Гарувльов. – Ми намагаємося продовжити традиції польського фестивалю, який щороку відбується в місті Непокалянув у Польщі: продуценти кіно зустрічаються, спільно моляться та обмінюються досвідом. У такий спосіб хочемо об’єднати досвіди Бєларусі та Польщі». Не зважаючи на окреслення Фестивалю, як католицького, слоганом є бажання «Ut unum sint» (бєларуською: каб усе былі адно). За словами Директора Фестивалю священика Олександра Амяльченя, учасників Фестивалю не ділили за конфесійною приналежністю, адже 50% — фільми, виразно католицького спрямування, понад 13% — створені православною Церквою, а інші – представляють не так християнську тематику, як загальнолюдські цінності.
26 червня підбиватимуться підсумки: головний переможець отримає гран-прі Фестивалю, а три інші, відібрані журі, роботи будуть нагороджені спеціальними призами від Конгрегації отців-Францисканів, Католицької асоціації «Signis-Бєларусь» та Фестивалю «Niepokalanow» (Польща).
Кінофестиваль «Niepokalanow» проводиться із 1986 року в однойменному місті, заснованому польським святим Максиміліаном Колбою, який ще на початку ХХ століття творив католицькі медіа, заснувавши радіо та журнал. Під час ІІ Світової війни Максиміліан Колба втрапив до Освєнціма, де добровільно пішов у газову камеру замість іншого в’язня. Його традиції взялися відновлювати отці-францискани, збираючи медіа-творців для творчих дискусій та визначаючи найкращих. Керівник Католицького фільмового товариства, а водночас і Президент Фестивалю «Niepokalanow» Зигмунт Гутовський стверджує, що давно плекає ідею проведення схожих кінофестивалів у різних державах Центральної та Східної Європи, які можуть демонструвати Заходу свою творчість, базовану на глибокій духовності та релігійних традиціях. Відтак, незабаром режисери зустрічамуться в Росії, Чехії та Україні.
На запитання як поставилася влада до проведення в Бєларусі такого Фестивалю президент «Magnificat 2005» Юрій Гарувльов відповів, що районна влада максимально долучилася до організації. Зрештою, цю подію активно висвітлюють державні ЗМК, дещо спростовуючи самоідентифікацію Алєксандра Лукашенка як «православного атеїста».
Леся Головата,
Львів-Глубокоє