Кшиштоф Зануссі: східні й західні європейці мають вчитися одні в одних
Сучасні європейці, поділені ментально на Схід і Захід, повинні прагнути навчитися розуміти тих, хто відрізняється від них своїм ставленням до життя. Бо гармонійна Європа можлива лише в симбіозі того найкращого, що є в обох цих способах сприймати дійсність, вважає відомий кінорежисер, віднедавна – сенатор УКУ Кшиштоф Зануссі, який 8 лютого виступив в університеті з роздумами на тему “Між Сходом і Заходом”.
“Західна цивілізація є реалістичною, діяльною, що дає змогу досягати більшого успіху в житті, тоді як східна часом надто довго замислюється над питаннями екзистенціальними, над тим, як жити, – каже сенатор УКУ. – З іншого боку, латинське, західне, мислення, на жаль, сакралізувало власність. Воно є практичнішим від візантійського, східного, але водночас постає питання: чи воно мудріше? Людина Сходу краще розуміє, що все, чим ми володіємо, насправді належить Богові, тому не варто аж надто за нього чіплятися”.
Попри певну відірваність Сходу від реальності, тяжіння до надмірної споглядальності й ідеалізму, саме Східна Європа ще в середні віки була зразком інтелектуального та духовного розвою для Західної, наголосив Кшиштоф Зануссі, пригадавши, як вразив його перший візит до Софії Київської. “Сьогодні Захід часом забуває про те, що заможність, у якій він живе, є швидкоплинною і що вона робить людей егоїстами. Можливо, саме подих Сходу допоможе випередити дух розкладу, який загрожує західній культурі”, – зауважив кінорежисер.