Куди і як поступити
Дуже скоро для випускників шкіл настане гаряча пора — час вступу у вищі заклади освіти, час складання вступних іспитів, пора безмежних хвилювань, радості та розчарувань.
За офіційними даними, з кожним роком щораз більшої популярності серед випускників шкіл набувають вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації: туди виявляє бажання вступати дедалі більше й більше абітурієнтів. Так, із року в рік у львівських університетах та академіях кількість студентів збільшується в середньому на тисячу осіб. Натомість у коледжах області спудеїв ані не більшає, ані не меншає. За інформацією обласного управління освіти і науки, сумарно в коледжах Львівської області щороку навчається 32 тисячі студентів.
За останні три-чотири роки гучно заявили про себе вищі навчальні заклади приватного типу або так званої колективної форми власності. Мова йде про Український католицький університет, університет “Львівський ставропігіон”, Львівський університет бізнесу і права, Львівський медичний інститут, Галицький інститут, Львівську комерційну академію, Львівський інститут менеджменту тощо. Як стверджують у Головному управлінні освіти і науки Львівської облдержадміністрації, перевагою таких навчальних закладів є те, що вони мають можливість застосовувати ринкові механізми у своїй діяльності. Скажімо, майбутніх студентів можуть заманювати тим, що час від часу знижують вартість навчання, яке там є платним. Однак, як кажуть в управлінні освіти і науки, у таких навчальних установах ще немає усталеного складу професури, як це є в державних закладах.
А от з-поміж державних вищих навчальних закладів, без сумніву, найбільш рейтинговим залишається Львівський національний університет імені Івана Франка. До речі, вже завтра там відбудеться День відкритих дверей.
Вступні іспити у Франковому університеті починаються 9 липня. Без вступних випробувань у найстаріший університет матимуть можливість потрапити ті абітурієнти, котрі були учасниками міжнародних олімпіад, призерами IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад. Але це можливо лише в тому разі, якщо профільним під час вступу є екзамен із того предмета, з якого вони брали участь в олімпіаді. Окрім того, без іспитів до студентів ЛНУ імені Івана Франка зараховують переможців Всеукраїнської універсіади “Інтелектуал ХХІ століття”, яким стипендії буде виплачувати Фонд інтелектуальної співпраці “Україна — ХХІ століття”.
Проте, якщо кількість поданих заяв від призерів IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін на певну спеціальність перевищує 50% від обсягу державного замовлення, то зараховують за результатами співбесіди з цих дисциплін. Таку співбесіду в університеті імені Івана Франка проведуть 8 липня, — повідомляє сайт цього навчального закладу. Також без вступних іспитів в університеті матимуть змогу навчатися і деякі випускники Львівського фізико-математичного ліцею при цьому ж університеті.
Український державний лісотехнічний університет цього року вперше прийматиме майбутніх студентів за результатами тестувань з української мови, які проводить Український центр незалежного тестування. Про це “Поступу” повідомив проректор із навчальної роботи цього університету Орест Тушницький. До слова, кожен навчальний заклад за бажанням може зараховувати студентів, які пройшли це тестування. Окрім того, за словами проректора з навчальної роботи, цьогоріч Лісотехнічний університет переймає досвід Національного університету імені Івана Франка щодо вступних тестувань, які проводитимуть упродовж одного дня. Перевірити свої знання на пробному тестуванні абітурієнти матимуть змогу вже цієї неділі, коли в університеті проходитиме День відкритих дверей. Деякі пільги під час вступу матимуть випускники, які закінчили школу з медаллю. Їх зараховуватимуть за результатами попередніх тестувань із профільних предметів. Загалом іспити в Лісотехнічному університеті розпочнуться 16 липня.
У Львівському державному аграрному університеті День відкритих дверей — 8 травня. А 23 квітня в університеті відбудеться олімпіада. Якщо в абітурієнта середній бал у школі становив вісім і більше, то, зважаючи на результати олімпіади, його зможуть зарахувати до числа майбутніх студентів на будь-який факультет. І лише при вступі на економічний факультет цього навчального закладу треба мати дев’ять і більше балів, якщо хтось хоче вступити за результатами такої олімпіади. Так “Поступу” пояснили в приймальній комісії Львівського державного аграрного університету. А от остаточно затвердженого розкладу цьогорічних вступних іспитів у цьому ВНЗ наразі ще немає. Однак планують провести їх приблизно наприкінці червня — на початку липня.
А ось у Національному університеті “Львівська політехніка” правил прийому наразі ще остаточно не затверджено, — повідомили “Поступ” у приймальній комісії цього навчального закладу. До слова, саме в ці дні багато навчальних закладів ще узгоджують у Міністерстві освіти і науки України правила вступу.
Все ж, те, що більшість випускників шкіл випробовують свої сили під час вступу в заклади III-IV рівнів акредитації, ще не означає, що рівень їх підготовки є таким добрим. Як стверджує заступник начальника Головного управління освіти і науки Львівської обласної адміністрації Созонт Коваль, з кожним роком рівень знань в абітурієнтів знижується. Так, деякі вищі навчальні заклади після екзаменів змушені знижувати прохідні бали для майбутніх студентів.
Підготувала Уляна ЛИБА. Куди і як поступити // Газета «Поступ»