Лекції про психологію, духовність та релігію
Про те, як між собою співвідносяться релігія, духовність та психологія, говорив під час циклу лекцій в Українському Католицькому Університеті професор Інституту психології Папспького Григоріянського університету (Рим, Італія) о. д-р Ганс Цолнер. Професор перебував із візитом в УКУ протягом 2-5 лютого.
Отець-доктор Ганс Цолнер прочитав в УКУ три лекції, у яких представив концепцію духовного проводу та його складових, ознайомив слухачів із природою психотерапії та її основними положеннями, висвітлив поняття «психологія релігії», «християнська психологія», «релігійна зрілість». Він показав спільні й відмінні сторони психотерапії і духовного проводу, беручи до уваги їхню природу, ціль та завдання. Професор наголосив на тому, що розмежувати духовне та психологічне буття людини неможливо, можна лише розрізнити ці дві сфери, а духовність завжди у своїх витоках має релігію, хоча в сучасному світі можемо спостерігати явище «нерелігійної духовності». Інтеграція психотерапії і духовного проводу в душпастирській праці можлива і потрібна, проте не потрібно заміняти їх одне одним, бо можна впасти у дві спокуси. Одна з них – надмірне «одуховлення» проблеми, коли не зважається на можливість і ефективність психологічних підходів у її вирішенні Друга спокуса – психологізація кризи, коли всі проблеми бачаться лише з перспективи психології. Відкинувши духовність, людина починає вважати себе безпомильною і може не навчитися любити інших людей, до чого її кличе Бог.
Візит о.д-ра Ганса Цолнера є одним із перших кроків на шляху творення нової навчальної програми УКУ з психології, яка б мала розпочатися наступного навчального року.