Літня Реґентська школа
З 12 червня по 2 липня у Святоуспенській Унівській Лаврі вперше відбувалася Літня Реґентська школа, організована Інститутом Літургійних Наук Українського Католицького Університету. Її слухачами були особи, зацікавлені українським літургійним співом, його історією і практикою.
З далекого Заходу — Канади і США — було 4 слухачів: п. Мотря Коропецька (Канада, Вікторія), п. Віра Федущак (Канада, Саскачеван), п. Мирон Максимів (Канада, Торонто) одночасно слухач і викладач хору, п. Пилип Бодрок (США, Бостон), а також о. Роман Ґаладза, який провадив лекції з літургійного співу. З Словаччини був єромонах Йосиф Максім. Решта учасників були з України — з Києва приїхав п. Ігор Коваль (громадянин Англії), співак хору «Видубичі» при Києво-Видубицькому монастирі, п. Юрій Данилів — дяк із церкви Різдва Пресв. Богородиці (м. Львів), п. Люба Литвинчук — реґент церковного хору (м. Івано-Франківськ), п. Надя Судомир — реґент дитячого церковного хору (м. Івано-Франківськ), п. Зоряна Валіхновська — аспірантка Прикарпатського університету і виклидач музичної школи, семінаристи Дрогобицької Духовної семінарії бр. Роман Каденюк, бр. Анатолій Цап, бр. Олег Кузик, ченці-студити Унівської лаври Андрій Понікаревич, бр. Ярослав Кавка, бр. Ярослав Терешко.
Для Літньої реґентської школи була підібрана група викладачів, зі специфічним ухилом на літургійно-музичні дисципліни. Літургіка — о. Микола Ковчак (викладач літургіки, канонічного права у духовній семінарії УАПЦ у Львові), літургійний спів — о. Роман Ґаладза (настоятель храму пророка Іллі, Канада), історія літургійного співу — доц. Наталя Сиротинська, проф. Юрій Ясіновський, богословія музики — проф. Олександр Козаренко (всі ЛДМА ім. Лисенка), диригування і сольфеджіо — п. Надя Поворозник (викладач ЛДМА ім. Лисенка і Львівського музичного училища ім. С. Людкевича, реґент архикатедрального хору Св. Юра у Львові), концертмейстер п. Ліда Застріжна (викладач Львівського музичного училища ім. С. Людкевича), вокал — доц. Олег Цигилик (ЛДМА ім. Лисенка, керівник хору «Гомін», м. Львів), хор — п. Мирон Максимів (керівник хору «Musicus Bortniaskii», реґент церковного хору св. Димитрія Торонто, Brampton, Канада). Високий професіоналізм цієї групи викладачів допоміг слухачам у їхніх щоденних проблемах, з якими вони стикаються при роботі чи то з хором, чи то в дяківській справі. Щоденне інтенсивне навчання сприяло швидкому засвоєнню навчальних дисциплін. Важливу роль у самому процесі відіграло практичне застосування своїх навичок — спів богослужень денного циклу, як самоїлковий, так і хоровий.
Під час ЛРШ була організованя екскурсія до Почаївської лаври та чоловічого монистиря, що у смт. Підкамінь. Наші слухачі мали чудову нагоду побачити на власні очі місця, де за переданням з’являлася Пресвята Богородиця, побувати в печерах, де зберігаються мощі святого Йова. З особливими враженнями наші гості поїхали з Підкаменя, де ознайомилися з історією заснування колишнього монастиря оо. Бенедиктинців — другого за своїм паломницьким значенням після Ченстохови. Наш екскурсовод — бр. Ігор — так вміло і вдало розказав історію монастиря та історичного каменя, що декотрі з них навіть відважилися на нього вилізти.
Також на прохання наших гостей була організована екскурсія до музею, що в самій Святоуспенській лаврі. Всі мали нагоду ознайомитися з іконами, деякі з них чудом вбереглися від спалення. Також побачили витинанки власного виробництва бр. Дам’яна, який витворяє чуда з паперу.
Ієромонах Макарій ознайомив нас з історією самого монастиря, розповів про те чим слугувала в радянські часи церква, як люди врятували чудотворну Унівську ікону Богородиці, зберегли старі рукописи і стародруки.
Щовечора під проводом о. Романа Ґаладзи відбувалися так звані вечорниці. Він зготував збірку українських народних пісень, а також популярних пісень англійською мовою. Отже, ми вчилися англійської мови, а наші гості вдосконалювали українську. Ті хто не їх не знав мав нагоду вивчити, а хто знав — повторити. Дуже важливим моментом у проведенні нашої Школи було те, що ми також залучили до науки місцевих сільських дітей. О. Роман брав свою гітару і вчив їх не тільки українських пісень, а також і реліґійних. Ми на власні очі мали нагоду переконатися і плідності цієї нелегкої праці. У передостанній день дітки дали концерт, яким ми були дуже здивовані — вони слухають одне одного, відчувають ритм, вивчили слова. Там були присутні також батьки дітей — вони були дуже горді за своїх дітей і безмежно дякували о. Роману за такий подарунок.
Виходячи з наших можливостей, був створений хор, який мав нагоду поспівати деякі частини з Богослуження. Під час навчання наша група мала дві спільно заспівані Літургії у монастирській церкві. Разом з цим хор був запрошений співати шлюб двом канадійцям, які спеціально для того приїхали до Унева, щоби о. Роман їх повінчав. Це був незабутній момент всієї школи — йому 72, а їй 50. Вони були просто щасливі.
Наші гості дуже тепло відгукувалися про нашу Школу. На лекції ходили всі: і викладачі, і слухачі. З великим задоволенням ходили на індивідуальні заняття з вокалу і диригування. Це, мабуть, найбільше придасться у нелегкій праці реґента. Брати-студити із захопленням «вилітали» з лекції п. Олега Цигилика. За домовленістю з ігуменом Лаври, він приватно продовжить з ними навчання На уроках літургійного співу як викладачі, так і слухачі поглибили свої знання коли і як правильно співати той чи інший глас, догматик чи антифон. Побажанням було те, щоби перенести школу на пізніше, в цей період майже всі мають відпустки і зможе приїхати більша кількість молодих, на яких і орієнтований наш проєкт. Також проханням наших слухачів було те, щоби кожен міг стати перед хором і провести ту чи іншу частину Літургії.
Наступного року знову плануємо Літню реґентську школу, більшість наших слухачів знову хочуть приїхати. Домовлено з усіма цьогорічними викладачами: вони погодилися на подальшу співпрацю. Також для досягнення кращих результатів навчання ми хочемо завчасно розіслати усім хто знову зголоситься приїхати весь необхідний нотний матеріал. Маються на увазі хорові партитури, ноти для вивчення літургійного співу, також бібліографію, за якою читатимуться лекції з історії літургійного співу, літургіки. До співпраці ми запрошуємо проф. Крістіана Ганніка (Вюрцбурґ, Німеччина), відомого літургіста, богослова та історика літургійного співу, який люб’язно погодився прочитати курс лекцій з літургіки. Напередодні завершення школи планується провести дискусію про стан і перспективи наукового вивчення літургійного співу візантійського обряду, його богословський та історико-культурний аспект у контексті пізньо- і поствізантійських студій.
Літня Реґентська школа в Уневі має гарні результати. Це стало можливим завдяки спільній праці викладачів, самих слухачів та її організаторів. Нелегко було на початку, але попри все, Школа була дуже вдалою, насиченою, продуктивною. Нам дякували не тільки наші гості, але й самі монахи, які теж відвідували лекції, співали в хорі.
2006 року Літню Реґентської школу плануємо провести також в Уневі з 25 липня по 10 серпня.
Запрошуємо Вас на наступну Літню реґентську школу. Всю необхідну інформацію Ви зможете отримати за адресою:
Інститут Літургічних наук
Український Католицький Університетет
вул. Іларіона Свєнціцького, 17
м. Львів
Тел. 76-95-45, 240-99-40, 240-99-44, внутрішній # 127
Факс 240-99-50
Наш e-mail: [email protected]
Марта Бенькевич, куратор ЛРШ