Літургія та єдність
26 жовтня в Українському Католицькому Університеті відбулася презентація книги відомого австрійського богослова о. Филипа Гарнонкура “В мирі Господу помолімся: до богослов’я літургії та християнської єдности”, яку видало видавництво “Свічадо”. В презентації взяли участь викладачі та студенти УКУ та всі охочі.
На початку директор Інституту історії Церкви д-р. Олег Турій представив авдиторії автора книги та розповів про задум цього видання. Приємною несподіванкою для німецькомовних читачів стала паралельна публікація цієї книги в оригіналі. Як пояснив директор видавництва “Свічадо” Богдан Трояновський, більшість статтей австрійського богослова вперше опублікувало саме українське видавництво. “Це чергова книжка, яка мала б свідчити про його рівень”, – відзначив директор. Книга була видана у співпраці з Українсько-австрійським бюро кооперації в науці, освіті та культурі. Його представниця Лариса Цибенко роповіла про діяльність бюро та напрямки співпраці. Після цього виступив автор книги, який поділився думками щодо ролі Літургії, молитви та церковного мистецтва в культурному та екуменічному діалозі.
Адже провідною думкою цього збірника статей відомого австрійського літургіста є твердження, що, попри зовнішні поділи й відмінності, Церква залишається єдиною, потрібно лише “заново відкрити існуючу єдність”. Це доводять спільні для всіх християн правди віри, які вони визнають і якими живуть у своїх молитвах, співах та відправах.
Саме тому так багато місця у богословських рефлексіях автора присвячено актуальній проблематиці літургії Церкви та її значенню для міжцерковного порозуміння.
“Я переконаний, що духовність, Літургія та екуменізм дуже тісно між собою пов?язані, – говорить о. Филип Гарнонкур. – Офіційні учасники богословського діалогу часто бачать лише межі, які нас розділяють. З великою пристрастю говориться про рани, які хтось комусь завдав. Але якраз молитва є найавтентичнішим виявом сутности Церкви. Визнаючи свою віру в молитві, ми є єдиними. Завдяки різноманітности краще видно риси єдности. Мені приємно, що я говорю це у Львові. Адже це місто, яке завжди поєднювало людей різних культур. Тому від вас можна очікувати особливого внеску у справу поєднання”.
О. Филип Гарнонкур – професор Ґрацького університету (Австрія), гостьовий професор університетів Адіс-Абеби, Ерфурта, Єрусалима, Львова та ин.; почесний доктор православного богословського факультету в Сібіу (Румунія), капітулярний канонік дієцезії Ґрац-Секкау.