Мирослав Маринович: «Моральні гасла всюди однакові. Вони об’єднують Україну»
4 лютого, виступаючи перед учасниками програми «Управління неприбутковими організаціями» Інституту лідерства та управління, проректор УКУ Мирослав Маринович, роздумуючи про перспективи України після Євромайдану, відмітив «Якщо підсилити цей ефект – моральні цінності – ми станемо однією нацією. Я на це розраховую. Адже в нас є попит на цивілізовану державу».
На думку Мирослава Мариновича, Євромайдан вже пройшов дві фази: ненасильницького спротиву, коли першими вийшли студенти в листопаді 2013 року, які «відчули себе ошуканими».
«Але ненасильницький не означає пасивність чи відсутність лідера. Це мала бути осмислена боротьба, а не пустопорожні гасла», – зазначив проректор УКУ.

Та влада зробила все, щоб на зміну йому прийшла друга фаза – це силовий спротив. Але це не насильницький метод зі сторони Євромайдану. В цей час в учасників мітингів емоції взяли верх і наступні події відбувалися без осмисленого плану. Однак нічого надзвичайного в цьому Мирослав Маринович не вбачає. Оцінюючи, для прикладу «Правий сектор», він зазначив, що вони зробили те, що від них очікували, коли конфлікт дійшов чергової пікової точки.
Проблема Євромайдану, за словами проректора УКУ, криється в тому, що досі не вдалося розумніше окреслити свої вимоги.
«В радянських таборах найлегше було оголосити голодування із закликом “стояти до кінця”, щоб були виконані ряд вимог. Але це не приводило до того, що система йшла на поступки. Відтак і зараз слід розумніше висловлювати свої вимоги, а не впиратися в глухий кут, не залишаючи собі можливість до маневру», – зазначив колишній дисидент.
Разом з тим серед позитивів Євромайдану Мирослав Маринович вбачає у відсутності одного лідера. Це не дає можливість народу покласти свої сподівання на «політичного месію», а командою вирішувати всі питання.
Розвиток Євромайдану проректор УКУ бачить саме в об’єднані людей навколо моральних цінностей.
«Що є рушійною силою повстань в Україні? Моральна ідея. Не політичні чи державницькі ідеї. І розбіжність виникає лише тоді, коли постають політичні чи ідеологічні питання», – зауважив він.
Разом з тим Мирослав Маринович порівняв те, що зараз відбувається в Україні, з процесом перетворення гусені в метелика. Коли гусінь сама себе огортає нитками, згодом всередині починається процес саморуйнування, в якому і кристалізується нова істота – метелик. Таким метеликом є «нове покоління, яке вже не знає смаку рабства, в яких є міра свободи в очах». Це нове покоління – це молодь, яка народилася вже в незалежній Україні. Їхньою визначальною рисою є «готовність взяти відповідальність за стан справ в державі на себе». Це нове покоління повинно стати тією пасіонарною групою, яка змінить думку людей та поведе за собою інших. Разом з тим, в них є й готовність до жертви.
«Але слід розуміти відмінність між “бути жертвою” і “піти на жертву”. Так, Ісус Христос пішов на жертву заради спасіння людства, а не став жертвою режиму», – наголосив проректор УКУ.
Щодо майбутнього України, Мирослав Маринович висловив думку про те, що кожен регіон «має бути пошанований» незалежно від тих відмінностей, які в них є, адже «єдність в різноманітті».
«Бог нас не покарав тим, що ми є різні в Україні. Він дав нам шанс», – зазначив він.
Пріоритетом в цьому питанні має стати децентралізація влади і передання більшість повноважень в регіони, в тому числі і їх фінансова незалежність. Це не має зумовити процес розколу країни.
Та невдовзі Євромайдан чекає наступна – третя – фаза. Яка вона буде – зараз важко судити. Занадто багато чинників одночасно впливають на процес.
Прес-служба УКУ