Мирослав Маринович: Україні потрібні пасіонарні люди, які змінять “правила гри” в суспільстві
Проректор УКУ, на зустрічі з студентами із Національного університету “Острозька академія”, розповів про вплив Церкви на Майдан, духовний занепад українського суспільства перед революцією 2014 року та як повинна поводитися молодь, щоб викорінити корупцію з власних університетів.
На думку пана Мирослава, після Помаранчевої революції в Україні відбувся страшенний духовний занепад людей. Як каже соціолог Євген Головах, в суспільстві склалася «аморальна більшість», стан, коли люди добровільно йшли на злочини, щоб добитися успіху чи заробити гроші, і така поведінка вважалася нормою.
Вершиною цинізму влади був вислів Чечетова, що ми «розведемо їх як котят». Мирослав Маринович каже, що в ній відображений весь цинізм, злість та аморальність влади, яка отримувала насолоду від власного беззаконня.
Відповіддю Церкви на цей виклик була ініціатива “Перше грудня”. Представники різних конфесій проголосили декларацію, в якій звучали головні меседжі:
1. Усе суспільство відповідальне за стан справ у державі;
2. Все починається з духу: якщо хочемо вилікувати економічні і політичні проблеми — слід підняти духовність;
Мирослав Маринович розповів, що люди, з якими вони дискутували, не погоджувалися, що також є причиною суспільних проблем. На думку дисидента, це традиційна українська патримоніальність, люди звикли до традиційної безвідповідальності.
Але зараз, після революції і війни, суспільство змінилося. Волонтерство, на думку проректора УКУ, є великим духовним здвигом українського народу. Але ми так і не навчилися демократично вирішувати наші проблеми. «На мою думку, – розповідає Мирослав Маринович, – нам не потрібний третій Майдан, нам потрібні другі, треті, четверті вибори. Потрібно вчитися демократично вирішувати власні проблеми».
Мирослав Маринович наголосив, що після Майдану Церквам стало важче говорити: легше захищати людину від влади, не дозволяти погубити слабких, але коли почалася війна, то церква повинна вибрати: чи вона освячує мечі, чи закликає до миру? Якщо йти за словами Папи Франциска, що пастир повинен пахнути запахом своїх овець, то це значить, що священики мають «пахнути» і запахом горілих шин, і пороху.
Про пасіонарність
Для мене важливо, як працює дух. Ті люди, які готові були віддати життя на Майдані — не мають сили змінити те, в чому живуть. Енергія Майдану розчинилася серед хабарників, людей, які і не думали змінюватися. Виявилося, що ми все ще не маємо пасіонарної групи людей, які зададуть нові правила гри. Нам потрібно, щоб з’явилися люди, які живуть у ціннісно-деградованому суспільстві, але роблять вигляд, що живуть у нормальному суспільстві і вимагають схожої поведінки від інших.
«Коли після революції я говорив зі студентами про боротьбу з корупцією, то бачив згаслих людей, які не готові протистояти корупційній системі. Студенти казали, що не можуть нічого зробити, що їх виженуть. Думаю, що потрібно боротися, показувати приклад, хай ті, що беруть хабарі – бояться», – підсумував Мирослав Маринович.