На лекторії СУА презентували доповідь про жіночі обличчя ОУН та УПА
15 травня в УКУ у рамках лекторію СУА з жіночих студій пройшов науковий семінар «Жіночі обличчя ОУН та УПА: специфіка досвіду та його репрезентації».
Гостею лекторію була молодша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, кандидатка історичних наук Марта Гавришко. У своєму виступі доповідачка підкреслила потребу глибшого вивчення жіночої участі в ОУН і УПА, адже особливість жіночого досвіду полягала не лише у відмінних від чоловічих функцій, а й у тому, що жінки переживали й відчували по-іншому.
«У націоналістичних рухах жінкам зазвичай відводять роль символу нації, або жертви – військової здобичі. Усі першорядні ролі належать чоловікам, які «приватизували» право на на захист нації і своїх жінок. Однак численні джерела показують широкий діапазон ролей і функцій жінок в УПА та підпіллі ОУН, які часто виходили за рамки патріархальних уявлень про фемінність» – наголосила доповідачка.
Марта Гавришко підкреслила, що жінки були залучені не лише до допоміжних структур української партизанки, а й часто брали зброю до рук, командували диверсійно-розвідувальними групами, повстанськими відділами, були слідчими Служби безпеки ОУН, брали участь в боях із загонами НКВД та МГБ. «Цей досвід залишається не артикульованим з різних причин. По-перше, дослідникам і досі бракує джерел, а по-друге, у жіночих наративах спостерігається суб’єкт-об’єктне заміщення, коли жінки применшують свою участь в підпіллі ОУН» – наголосила Марта Гавришко.
У другій частині лекції доповідачка зосередилася на повсякденні жінок-учасниць УПА і підпілля ОУН. Охарактеризувала побутові умови, психологічну атмосферу в підпіллі та «жіночі» способи адаптації до них. Марта Гавришко не оминула увагою й приватне життя підпільниць і повстанок: уявлення про жіночі права, становище жінок у церковних і фактичних шлюбах, досвід материнства. «Дослідження цих складних питань – зазначила лекторка, – не лише дозволить проаналізувати особливості відносин між жінками та чоловіками у підпіллі ОУН та УПА, а й збагатить наші уявлення і знання про людський вимір війни».
Довідка
Марта Гавришко – кандидатка історичних наук (2009), молодша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху, відповідальна редакторка періодичного збірника наукових праць «Український визвольний рух». Сфера наукових інтересів: гендерні аспекти жіночої участі в ОУН та УПА, націоналізм і фемінізм, гендерне насильство. Живе і працює у Львові.