“На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі” – презентація колективної монографії
4 жовтня у Львові відбулася презентація спільного литовсько-українського проекту та колективної монографії “На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі”.
Книга опублікована у Видавництві Вільнюського університету литовською та українською мовами в рамках спільного дослідницького проекту Вільнюського та Українського католицького університетів «Православні та унійні спільноти у Великому князівстві Литовському: історія, культура, пам’ять» (2015-2017 рр.). Колективна монографія 19 литовських й українських дослідників пропонує новий підхід до інтерпретації спільної культурної спадщини обох народів на прикладі однієї з найдавніших публічних інституцій у Вільнюсі – спочатку православного, а від XVII ст. унійного (греко-католицького) монастиря і храму Пресвятої Трійці. Нині у незалежній Литві Святотроїцька спільнота ченців стала духовним і культурним центром місцевої української громади, символом відродженого Василіянського Чину та важливим осередком литовсько-української солідарності й співпраці.
У презентації видання, крім авторів і редакторів монографії та провідних учених Литви й України, взяли участь представники ректоратів обидвох університетів, Надзвичайний та Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, заслужений директор Департаменту по охороні культурної спадщини Міністерства культури Литви Діана Варнайте, ігумен василіянського монастиря Святого Йосафата у Вільнюсі о. Вінкентій Пелих, монахи Василіанського Чину, представники громадських організацій Литви й України та студенти і викладачі Українського католицького університету.
За тиждень до цього, аналогічна презентація відбулася у багатолюдній залі Національного музею «Палац великих князів литовських»
Як зауважили спікери презентації – професори Альфредас Бумблаускас та Ігор Скочиляс, Святотроїцька церква і василіянський монастир у Вільнюсі є унікальним дослідницьким майданчиком для міждисциплінарного вивчення поліконфесійної та багатокультурної історії Великого князівства Литовського, зокрема її руського (українсько-білоруського) сегмента.
Водночас святиня унікальна і своїм сьогоденням – у 1991 р. Греко-Католицька Церква отримала в Литві легальний статус, а в 1992–1994 рр. литовський уряд повернув місцевій громаді греко-католиків комплекс забудов – храм Пресв. Трійці та василіянську обитель, котрі стали осердям культурного й релігійного життя української діаспори в Литві (богослужіння в церкві відправляються українською мовою). Завдяки литовцям українці тепер знову відкривають для себе духовний центр Берестейської церковної унії – Вільнюський монастир.
Під час презентації одні з авторів монографії – професор Вадим Ададуров і доктор Оксана Вінниченко, звернули особливу увагу на ту обставину, що в книзі застосовано інклюзивний підхід до осмислення спільної культурної спадщини православної та унійної громад у межах Великого князівства Литовського. На їхню думку, щойно опублікована книга допоможе хоча б частково усунути культурно й історично обумовлені стереотипи в інтерпретації «свого», «чужого» та «спільного» минулого литовського й українського народів: «Уважаємо за честь для себе й пишаємося тим, що цією монографією можемо долучитися до репрезентації ширшому загалу спільної для регіону Центрально-Східної Європи історико-культурної спадщини багатонаціонального ВКЛ та поліконфесійної Київської митрополії словʼянсько-візантійського обряду. Сподіваємося, що це унікальне і для Литви, і для України видання не тільки матиме велике значення для богословів і гуманітаріїв наших країн, але й сприятиме зміцненню інтелектуальних і духовних взаємозвʼязків між литовцями та українцями».
Проект фінансувався коштом Наукової ради Литви та Міністерства освіти і науки України, а також публічного проекту «Соборна Україна та Київська традиція» за підтримки українських меценатів.
Співорганізаторами презентації виступили Гуманітарний факультет Українського католицького університету, Історичного факультету Вільнюського університету та Василіянського монастиря Святого Йосафата у Вільнюсі.
ЗМІСТ МОНОГРАФІЇ pdf ZMIST-MONOGRAFIYI