На Святоюрській горі відкрили пам’ятник митрополитові Андреєві Шептицькому
Після архієрейської літургії в соборі Св. Юра, яку очолив Блаженнійший Святослав Шевчук, Отець і Глава УГКЦ, Президент України, ректор УКУ, священики та тисячі вірних відкрили пам’ятник митрополитові Андреєві Шептицькому — багатолітньому провіднику Греко-католицької церкви та ідеологу і засновнику Українського католицького університету.
Президент України Петро Порошенко у своєму слові наголосив, що в постаті митрополита слід шукати корені тієї живучості, яка так характеризує УГКЦ, особливо, в часи довголітнього підпілля. Він подякував Папі Римському Франциску за те, що у 150-ту річницю народження Андрея Шептицького Ватикан зробив важливий крок у процесі беатифікації митрополита і визнав його геройські чесноти.
«Хід історії не змінити. Імперії рано чи пізно розвалюються, а сила людського духу, сила правди та сила віри житимуть вічно. У час терору проти Церкви і народу Владика Андрей дав приклад безстрашного і непохитного наслідування Христу. Своїм життям він довів, що ідоли завжди падають, а Віра, Надія, Любов залишаються з нами. І Господь Бог теж залишається з нами, назавжди», – сказав Глава держави
Петро Порошенко наголосив, що відкриттям монументу українці відновлюють історичну справедливість: «Такі люди дорогі для нації та складають її золотий запас». Президент згадав, що своїми щоденними діями митрополит створив прообраз української держави: «За часів митрополита, Україна була розділеною між сусідами та де-юре ще не постала. Однак, Андрей Шептицький пророкував, що завдяки молитвам Україна стане могутньою державою, в якій буде панувати мир, добробут, щастя, висока культура, взаємна любов і згода. Впевнений, що ми подолаємо випробування, які постали перед боголюбовим Українським народом», – зазначив Петро Порошенко.
Глава УГКЦ наголосив на тому, що історія встановлення цього пам’ятника є історією боротьби українців за свою свободу. «Змагання встановити пам’ятник Великому митрополитові є невід’ємною частиною національно-визвольних змагань нашого народу та боротьби за свою історію, свідомість, церковну та національну ідентичність. Це історія боротьби за своє сьогодення і краще, благословенне Богом майбутнє», – пояснив він. Як відомо, ще за життя митрополита йому поставили два пам’ятники: у Національному музеї та у Львівській богословській академії, але радянська влада їх знищила.
«Сьогодні це сталося. Тож погляньмо на цей монумент! Ми не бачимо перед собою тріумфального князя Церкви в розкішних архієрейських шатах. Ми бачимо монаха, підперезаного шкіряним ременем чистоти, послуху та убогості. Ми бачимо Мойсея українського народу, який сьогодні сходить із цієї Свято-Юрської гори, ніби з українського Синаю, після не сорокаденної, а вісімдесятирічної молитви й стояння перед Божим обличчям», – наголосив Глава та Отець УГКЦ.
Він також зауважив, що митрополит Андрей, як Мойсей українського народу, сьогодні стоїть і спирається своєю рукою на «непорушну скелю української історії».
«Сьогодні українська Церква та народ ідуть тою дорогою, якою повів, ведеш і вестимеш нас ти, наш пророче, учителю, святителю і батьку. Бо це дорога свободи, правди, відродження та воскресіння українського духу. Це дорога утвердження української державності. Це дорога до святості, до Бога і вічного життя», – завершив предстоятель УГКЦ.
На урочистій академії з нагоди 150-ти ліття від дня народження митрополита, Петро Порошенко сказав, що якби не щоденна праця Андрея Шептицького, то може б і не було незалежної України: «Недарма ще за життя багато хто називав його українським Мойсеєм. Так чи інакше, він провів галицьке українство через дві світові війни та жорна міжвоєнних лихоліть», – сказав Президент.
«Своє слово про великого владику і слугу Божого адресую на лише греко-католикам, а всій Україні. Бо Митрополит Шептицький належить не лише Греко-католицькій Церкві. Він належить всій Україні, всій Європі, всьому світові. Історичне значення його діяльності виходить далеко за межі релігійної сфери. Могутня постать Владики посідає гідне місце у всеукраїнському пантеоні найвидатніших громадсько-політичних діячів, видатних синів і дочок нашої держави», – зазначив Петро Порошенко.
«Весь світ має знати, що у часи Другої світової Владика Андрей був ледве чи не єдиним церковним діячем Європи, хто не побоявся написати до Берліна листа на захист євреїв. І то були не просто слова, бо він давав гнаним ще й захист. Притулок у нього знайшли сотні єврейських дітей і цілі родини львівських рабинів», – наголосив Петро Порошенко.
Блаженнійший Святослав доповнив, що митрополит наповнив змістом, показав, що таке бути греко-католиком, патріотом, як любити Бога і працювати для свого народу. Він впрвно вів свою паству і свій народ від рабства до свободи.
Довідка.
Архітектори пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому – І.Кузьмак та М.Федик, скульптори – М.Посікіра та Л.Юрчук. Загальна висота композиції – близько 5,8 м. Авторський колектив прийняв для реалізації творчо-осмислений в монументальній пластиці прижиттєвий скульптурний образ митрополита висотою 3,6 м, виконаний скульптором А.Коверком у 1931 році.