Не допустити руйнування системи ЗНО!
Звернення ректорату Українського католицького університету
У соціальних мережах і взагалі в Інтернеті щораз частіше можна натрапити на тривожні побоювання, що проведення ЗНО цього року може бути скасовано. Ситуація непевності шкідлива для всіх.
Ректорат УКУ від імені всієї спільноти університету звертається до керівництва країни з наполегливим проханням якнайшвидше запевнити громадян України, що ЗНО буде проведено відповідно до графіку, затвердженого МОН, і розпочнеться 25 червня цього року. Приймати рішення 22 червня є надто пізно.
Ми поділяємо переконаність, що дбати про здоров’я людини і шанувати людське життя є важливими обов’язками як держави, так і суспільства загалом. Тому ми усвідомлюємо всі ризики для здоров’я учасників ЗНО, які можуть постати через поширення COVID-19. Але ми також віримо, що вчителі й випускники шкіл, які самі зацікавлені водночас і в збереженні власного здоров’я, і в проведенні ЗНО, будуть максимально дисциплінованими й чітко дотримуватимуться правил і процедур проведення ЗНО у час пандемії, розроблених УЦОЯО.
Альтернативна ідея зараховувати учнів за середнім балом свідоцтва про повну загальну середню освіту не витримує жодної критики. Бо оцінювання – річ відносна. Чим вищі вимоги у школі, тим нижчий середній бал учнів. У школах, де учнівські досягнення нижчі, будуть ставити вищі оцінки за ті самі результати, ніж у школі, де навчаються сильні учні. Це – природно, бо оцінка має бути стимулом до кращих результатів. Лише ЗНО однаково оцінює усіх випускників. Вступом за оцінками атестату ми можемо покарати кращих учнів.
Запровадження ЗНО у нашій країні є найуспішнішою реформою у сфері освіти в Україні за роки незалежності. ЗНО дало змогу здібним і працьовитим учням, незалежно від майнового стану чи соціального статусу, вступати у кращі ЗВО на найпрестижніші спеціальності.
Президент України та його команда на виборах минулого року обіцяли нещадно боротися з корупцією й утверджувати в Україні справедливість. Відміна ЗНО поверне нас у часи телефонного права, у залежність від грошей, до звички «решать вопросы», а не дотримуватись правди й академічної доброчесності. Отож руйнувати вже досягнуті здобутки не допустимо.
Дуже сподіваємося, що керівництво держави прислухається до наших пересторог і не допустить, щоб під виглядом піклування про здоров’я людей систему освіти було відкинуто в корупційне минуле.
Ректорат УКУ
16 червня 2020 року