Олександр Зайцев: «Україні потрібно виробити оптимальну стратегію протидії російському режиму»
Історик пропонує замислитись над природою «фашизоїдної» Росії, та як Україні не потрапити в ту ж пастку.
Олександр Зайцев, посилаючись на американського політолога Олександра Мотиля, наводить ознаки фашистського режиму в сучасній путінській Росії: недемократична і несоціалістична політична система, відмінна і від традиційного авторитаризму, і від тоталітаризму; етатизм і гіпернаціоналізм; гіпермаскулінний культ верховного лідера (підкреслення мужності, войовничості та фізичної доблесті лідера); загальна народна підтримка режиму і його вождя.
«Щоб фашизм в Росії остаточно став легітимним, потрібна консолідація суспільства, – каже Олександр Зайцев. – Декілька років тому, цього ще не було, але сьогодні, коли інтелігенція і діячі культури підписують різноманітні петиції в дусі «підтримаймо братський народ України в боротьбі з націоналістами» можна вважати, що з «фашизуїдного» режиму, влада Путіна стала фашистською».
«Що робити Україні? В першу чергу, виробити оптимальну стратегію протидії російському режимові», – вважає історик. – Майдан показав, що стратегії громадянського суспільства є дієвими. Але цього недостатньо. Лише рішуча й безкомпромісна міжнародна протидія здатна зупинити агресора і відвернути дальшу фашизацію Росії. Але пам’ятаймо: лише той народ заслуговує на захист міжнародної спільноти, який рішуче захищається сам», – застерігає Олександр Зайцев.
Україна має за будь-яку ціну виробити стратегію відмежування і захисту від Росії. Для цього потрібно:
- Терміново відбудувати боєздатну армію;
- Денонсувати угоду про перебування Чорноморського флоту РФ на території України з огляду на її грубе порушення російською стороною;
- Узяти рішучий курс на вступ у НАТО і ЄС;
- Захистити інформаційний простір України;
- Вжити всіх можливих заходів для звільнення від економічної та енергетичної залежності від Росії.
Громадянське суспільство має виробити іншу стратегію. На думку Олександра Зайцева, слід активно співпрацювати з тією частиною російського суспільства, яка чинить опір фашизації, якщо вона, звісно, цього хоче.
Головне застереження від історика, це не тішити себе ілюзіями, що фашизм це лише російська загроза. «Найбільша проблема в боротьбі з драконом – самому не стати драконом. Якщо ми вже готові прийняти вітання «Слава Нації! – Смерть ворогам!», якщо фашизоїдні (чи просто шизоїдні?) особистості, обвішані зброєю, ходять по установах і рукоприкладством наводять «революційний порядок», а ми з цим миримося – це значить, що зуби Дракона проростають і в нашому суспільстві. Настав час вирвати їх із корінням», – каже історик.
Джерело: