Папський нунцій: про уроки Грузії для України та про майбутнє «визволених» територій
Папський нунцій у Грузії, Вірменії та Азербайджані, Архієпископ Клавдіо Ґуджеротті вважає, що Україна має винести дуже важливі уроки з грузино-російського конфлікту. «Ніколи не приймати провокації щодо територіального поділу. Адже ніхто з цього не виграє. Якщо Україна піддасться на провокації, це призведе до розпаду держави», – сказав він вчора, 6 квітня, під час доповіді «Грузія до і після Революції троянд». Про це повідомив кореспондент ЗІКу.
На думку Клавдіо Ґуджеротті, українці повинні ґрунтовно усвідомити, як важливо бути разом, належати до спільного кореня. «Україна має робити все, щоб уникнути ситуації, коли хтось чужий вирішує, що він є «рятівником». Адже ці «чужі» створюють пустелю і називають це миром», – по-філософському зазначив Папський нунцій.
Він також додав, що війна між Грузією і Росією не велася безпосередньо між цими двома державами: «Це була лише можливість розпочати ще одну холодну війну між США і Росією, де Грузія була лише полігоном».
Клавдіо Ґуджеротті, перебуваючи тоді в епіцентрі подій, розповідає: «Кілька днів мільйони людей переживали жах знищення, вони думали, що це їхній останній день. Ми не знали, чого очікувати. Але найбільш вражаючим фактом, було те, що Грузія поділена на дві частини, які не мали контакту між собою. Грузія ще досі не може оговтатися від цих страшних подій, особливо молодь. Депресія настільки велика, що люди не знають, як вийти з дому».
За словами нунція, великою проблемою під час воєнного були біженці – це близько ста тисяч людей – які покидали свої домівки і йшли до Тбілісі. «Там були і вагітні жінки і старі люди, які нічого не мали. Мені доводилося працювати і допомагати їм. В одній кімнаті могло перебувати 40 жінок на 9 місяці вагітності. І це без води та електрики. Великою проблемою були також етнічні чистки, які набули поширення, особливо у Південній Осетії.
Така ситуація є всенародною трагедією».
Доволі цікавою, на думку Клавдіо Ґуджеротті, була позиція російських військ, адже вони називали себе миротворчим контингентом. «Яка країна готова витратити мільйони, що утримувати свої війська на чужій території? Очевидно, яка хоче отримати цю територію», – зауважує нунцій.
Клавдіо Ґуджеротті вважає, що майбутнє регіонів Грузії, які «визволені» Росією, доволі туманне. «На чому зійдуться Росія і США, важко сказати. Не думаю, що перспектива цих територій втрачена, вона потребує часу і міжнародного тиску. Адже Грузія стала розіграшною картою між очевидними країнами. Всі грузини перейняті проблемою втрати території, і це є національною трагедією. Найбільшим викликом для Грузії – є уникнути насильницької конфронтації у своїй державі. Головне, усвідомити, що за допомогою армії нічого не можна отримати: ніхто не прийде і не допоможе Грузії отримати назад її регіони. Рабство – це не рабство зброї, а рабство думки», – говорить Клавдіо Ґуджеротті.
Він також слушно зазначив, що Грузія не зможе існувати надалі без добрих стосунків з Росією. «Теоретично, ми є демократичними, але практично це неможливо, якщо ми не беремо до уваги наших відносин з сусідом. Абхазці не визнають себе частиною Грузії, водночас вони не хочуть, щоб Росія їх проковтнула. Я б рекомендував їм уникати ізоляції», – резюмував архієпископ.
Zik.com.ua