«Передумова модернізаційних процесів та змін у суспільстві – моральний капітал», – Пйотр Штомпка
У своїй праці «Вісімнадцяте брюмера Луї Бонапарта» німецький філософ Карл Маркс написав: «Люди роблять самі власну історію, але вони роблять її не свавільно, — не в обставинах, які не самі вони вибрали, а які безпосередньо є в наявності, були дані їм і перейшли від минулого». ЯК люди творять історію? Які дії необхідні, щоб підштовхнути суспільство до модернізації? Що може мобілізувати суспільство?
Думками на цю тему поділився відомий польський соціолог Пйотр Штомпка під час гостьової лекції «Свобода і моральний капітал» в УКУ, зорганізованої програмою соціології.
За словами П. Штомпки, власне ця фраза Карла Маркса стала основою для його роздумів про соціальні зміни. Ще одним поштовхом стали перші демократичні вибори в Польщі, постання руху «Солідарність». І цей сукупний досвід переосмислення викристалізувався в книгу «Соціологія соціальних змін», що побачила світ у 1993 році. «Проте книга не про вибори як такі, і не про «Солідарність». А про модель. Модель історії, якою рухають прості люди – не уряд, не влада. Модель історії, якою рухає воля, мобілізація людей, які за певних історичних обставин долають перешкоди і бар’єри», – розповідає Пйотр Штомпка.
Основною передумовою модернізаційних процесів та змін у суспільстві, на думку соціолога, є моральний капітал, основні елементи якого: свобода, довіра, лояльність, взаємність, солідарність, повага, справедливість.
Пйотр Штомпка зазначає, що рушієм соціальних змін є соціальна діяльність – потенційна здатність суспільства самоперетворюватися, самотрансформуватися.
«Модернізація – це не те, що відбувається в суспільстві, а досягнення, результат творчих зусиль, бажання діяти. Вона вимагає конкретних видів діяльності. Модернізуючі дії поширюються в суспільстві, якщо між людьми існують взаємовідносини, що виражаються в цінностях. Такі моральні зв’язки я називаю моральним капіталом».
Дії можна вважати модернізацій ними, якщо вони:
- інноваційні та творчі
- справляються з непевністю, ризиком
- базуються на раціональних аргументах, а не на емоційних імпульсах чи міфічних переконаннях
- основані на співпраці
«Важливо розуміти, наскільки важлива співпраця і розуміння того, що було зроблено. Ньютон говорив, що досягнуте ним стало можливим лише тому, що він стояв на плечах гігантів. Дух модернізації якраз виражається в креативних, творчих діях, які здійснюються за умов ризику на основі раціональних підстав та у співпраці із іншими. Я у своїх книжках пишу подяки людям – невеликій кількості вченим, з якими я обговорював ідеї, та багатьом тим, ідеї яких вивчав, на досвід яких покладався. Адже всі вони створювали мене. Ми є тими, кого ми зустріли на своєму шляху», – зазначив Штомпка.