Перший проректор УКУ Тарас Добко взяв участь у презентації проекту забезпечення якості вищої освіти (TRUST)
2 жовтня 2014 року в Києві відбулася конференція “Забезпечення якості і взаємної довіри в системі вищої освіти України”. Цей захід підсумував трирічний проект «Національна система забезпечення якості і взаємної довіри в системі вищої освіти (TRUST)», що здійснювався міжнародним консорціумом університетів в рамках програми Європейського Союзу з модернізації вищої освіти Темпус.
Учасниками конференції стали представники партнерів проекту TRUST, інших вищих навчальних закладів, Національного Темпус-офісу, представництва ЄС в Україні, Української асоціації студентського самоврядування, Федерації роботодавців України, освітянських громадських організацій, медій, Міністерства освіти і науки України, державної інспекції навчальних закладів України, комітету з питань науки та освіти Верховної Ради України. У конференції взяли також участь посол Республіки Фінляндія в Україні пані Ар’я Макконен, перший заступник міністра освіти і науки України пані Інна Совсун і голова парламентського комітету з питань науки і освіти, почесний сенатор УКУ пані Лілія Гриневич.
Мета проекту TRUST (http://dovira.eu/ua/) полягає у запровадженні у систему вищої освіти України європейських принципів та інструментарію забезпечення якості, які повинні уможливити взаємне розуміння і довіру між вищими навчальними закладами, різними національними та міжнародними партнерами, суспільством в цілому. В європейських країнах якість освіти є передусім наслідком культури якості, яка полягає у стабільній дійовій комунікації між всіма освітніми партнерами (студентами, батьками, викладачами, працедавцями, експертами, владою, громадськими організаціями, платниками податків тощо).
На думку партнерів міжнародного консорціуму TRUST (ДОВІРА), головним важелем повернення довіри до системи вищої освіти і мотивування різних її учасників значно покращувати якість їх праці є запровадження якомога більшої прозорості у вищу освіту та процеси забезпечення якості. Це означає: (1) максимальне оприлюдення досягнень учасників освітнього процесу і їхня звітність перед суспільством, як замовником освітніх послуг; (2) прозорість у системах цінностей різних стейкголдерів, щоб можна було краще розуміти їхні цілі та очікування від системи освіти; (3) поширення найкращих освітніх практик серед академічної спільноти для створення культури якості.
Ці потреби у прозорості можуть бути задоволені через технологічне рішення, запропоноване партнерами консорціуму TRUST, яке забезпечить створення гнучкої і відкритої платформи для розміщення соціально верифікованих даних про українську вищу освіту. Національний портал із забезпечення якості вищої освіти (http://portal.dovira.eu/) помагає отримати вищу якість комунікації між різними освітніми гравцями шляхом запровадження засобів для спільного внесення якісної освітньої інформації і здійснення моніторингу якості.
Представники консорціуму TRUST ознайомили учасників конференції з головними концептуальними результатами свого дослідження систем і процесів забезпечення якості вищої освіти, здобутим європейським досвідом і практичними рекомендаціями щодо реформування цієї сфери в Україні. На суд академічної громадськості також було представлено Портал, який, на думку членів консорціуму, здатен стати вагомим інструментом побудови культури якості в українських академічних середовищах.
На думку голови оргкомітету конференції першого проректора Українського католицького університету Тараса Добка, цей портал міг би прислужитися незалежному Національному агентству із забезпечення якості, створення якого передбачено у новому законі про вищу освіту. Учасники конференції неодноразово підкреслювали, що в контексті останніх законодавчих змін результати проекту «Національна система забезпечення якості і взаємної довіри в системі вищої освіти (TRUST)» набувають неабиякого значення і ваги для структурних змін у системі вищої освіти України.
Довідка.
Загальною метою проекту «Національна система забезпечення якості і взаємної довіри в системі вищої освіти (TRUST)» європейської програми Темпус з модернізації вищої освіти у країнах-партнерах Європейського Союзу є підтримка реформування українських ВНЗ завдяки впровадженню загальної, інноваційної, політично нейтральної програмної системи. Вона дозволить оцінювати якість ВНЗ за єдиним базовим підходом, а також використовувати мультиконтекстний підхід, який дозволить кожному вищому навчальному закладу розробляти власні стратегії із забезпечення якості, проводити оцінювання якості освіти та ранжування ВНЗ. Таке середовище гарантуватиме взаємне порозуміння і довіру між різними учасниками національних та міжнародних систем забезпечення якості.
До консорціуму входять: Університет м. Ювяскюля (Фінляндія), Університет м. Коїмбра (Португалія), Технічний університет м. Кошице (Словаччина), Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ), Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (ЧНУ), Український католицький університет (УКУ), Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв (НАКККМ), Українська асоціація студентського самоврядування (УАСС), Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Державна інспекція навчальних закладів України, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, Комітет з питань науки та освіти Верховної Ради України.