Польський омбудсмен в УКУ
У вівторок в конференц-залі Українського Католицького Університету відбулася зустріч з Уповноваженим з прав людини Польщі Анджеєм Цолєм. Вона проходила за ініціативи польсько-українського „Клубу Особистостей“, який створили “Поступ”, ТРК “Люкс”, радіо “Люкс”, Інституту Розвитку міста та “Радіо-Жешув” (м.Ряшів, Польща). Цей клуб є організатором зустрічей з знаковими особистостями Польщі і України, які не лише мають великий вплив у власних державах, але також працюють на розбудову україно-польських стосунків і діалогу.
Пан Анджей Цоль відкрито відповідав на запитання журналістів та інших учасників зустрічі, що стосувалися різноманітних аспектів державного і суспільного життя як Польщі, яка тепер переживає значні зміни через вступ до Євросоюзу, так і України. Велика увага була приділена питанню україно-польського кордону. Як сказав польський омбудсмен, саме на кордоні є надзвичайно велика кількість порушень прав людини, тому він є під особливою увагою організації, яку він очолює. Разом з Ніною Карпачовою вони розробляли певні рішення, які з часом дають результат. Наприклад, за порушення прав громадян на кордоні було звільнено 30 митників і прикордонників з польської сторони. “Багато з моїх працівників на власних авто переїжджають кордон, щоб побачити реальну ситуацію. Багато змінюється на краще. Але мусимо багато працювати, щоб вступ Польщі до ЄС не став розривом міцних польсько-українських стосунків”.
Крім того, було підняте питання захисту прав журналістів, хоча як сказав Анджей Цоль, у Польщі тепер часто доводиться захищати звичайних людей від журналістів, які перевищують свої права і втручаються в їх приватне життя, а не навпаки.
Свого часу пан Анджей очолював Виборчу комісію, тому серед питань неодноразово повторювалося питання про майбутні президентські вибори. Українська сторона виступила з ініціативою створення групи журналістів з Польщі для того, щоб вони висвітлювали виборчих процес.
Анджей Цоль зазначив, що одна з найважливіших характеристик посади омбудсмана – незалежність. “Незалежність – це позиція кожної окремої людини, яка займає ту чи іншу посаду. Які б не були добрі чи погані закони, але кожен сам відповідає за свою незалежність”, – сказав він.