Премія ACLS ім. Соломії Павличко
7 жовтня у Петербурзі на засіданні дорадчого комітету Американської Ради Освітніх Товариств (ACLS), що сприяє розвитку гуманітарної науки на теренах Білорусії, Росії та України, встановлена щорічна премія ім. Соломії Павличко. Починаючи з цього року премія буде вручатися одному з найвизначніших науковців Білорусії, Росії чи України, які працюють у галузі гуманістики і які сприяють науковій праці своїх колег.
Лауреатом першої премії ім. Соломії Павличко стала Марія Зубрицька, проректор з навчальної роботи Львівського Національного Університету ім. І. Франка, керівник проекту “Розвиток гуманітарних програм” Центру гуманітарних досліджень ЛНУ, літературознавець, перекладач, автор чисельних публікацій в галузі літературознавства та перекладів українською мовою, промотор багатьох наукових досліджень та проектів в галузі гуманістики, консультант ACLS, однодумець та партнер Соломії Павличко в багатьох її планах та працях.
Премія встановлена в пам’ять про Соломію Павличко (1958-1999) – визначного науковця в галузі порівняльного літературознавства, критика, перекладача, автора великого числа книжок, засновника та директора Видавництва наукової літератури “Основи”, професора та викладача Національного університету Києво-Могилянська Академія, університетів Канади, США, країн Центральної та Східної Європи, особи, яка доклала особливих зусиль для реформування системи вищої освіти в Україні, першого і, без перебільшення, найенергійнішого консультанта ACLS: завдяки її рекомендаціям та підтримці допомогу у своїй науковій праці отримали дійсно ті особи, дослідження яких щасливо розминалися із стереотипами, що панують у посттоталітарній гуманітарній науці.
Американська Рада Наукових Товариств заснована у 1919 році і представляє собою організацію науковців-гуманітаріїв, яка має собі за ціль розвивати різні наукові проекти з поля гуманістики, сприяти тіснішим контактам науковців з різних країн та національностей. Свою місію ACLS провадить у різних куточках світу. Особливо активна діяльність Ради на теренах Східної Європи, зокрема в Білорусії, Росії та Україні. ACLS підтримує в реалізації своїх проектів науковців тим, що надає їм гранти. Щороку в одному із провідних осередків науки цих трьох країн відбуваються засідання дорадчого комітету ACLS. Минулого року така нарада успішно пройшла на базі Львівського Національного Університету ім. І. Франка та Львівської Богословської Академії. У цьогорічній зустрічі, що відбулася у Петербурзі, поряд з представниками центрального офісу ACLS в США взяли участь провідні вчені-гуманітарії з Білорусії, Росії та України.
Завдяки підтримки ACLS в Україні розвинулося чимало наукових проектів, частина з яких уже сьогодні дійшла до логічного завершення. Так завдяки підтримці Ради Інститут Неолатиністики ЛБА видав Латинсько-український словник (мовознавство), письменник та перекладач з класичних мов Андрій Содомора видав збірку культурологічних есеїв “Під чужою тінню” (літературознавство), свої дослідження опублікували Віктор Малахов (філософія) та інші провідні науковці-гуманітарії.