У музеї УКУ експонується виставка унікальних предметів літургійного вжитку
22 квітня в музеї УКУ відбулася лекція, присвячена трьом творам сакрального мистецтва – антимінсу, воздуху та плащаниці, експозиція яких зараз відбувається в Університеті.

На прикладі трьох предметів літургійного вжитку: воздуху (ХVІІ ст. з Чернігівщини), плащаниці (1843 р. з Львівщини) та антимінсу учасники лекції мали змогу ознайомитись з історико-мистецькими аспектами окремих видів сакрального мистецтва та богословським змістом іконописного сюжету «Покладення Христа до гробу».
Як розповіла мистецтвознавець Роксолана Косів, усі твори для лекції були обрані не випадково, адже всіх їх об’єднує іконографія, на якій зображені сцени оплакування Христа чи покладення до гробу, які є актуальними в часі Великого посту та приготування до Великодня.
Так, антимінс, який використовується в Церкві як дозвіл єпископа на проведення Божественних Літургій, і, зазвичай, зберігається на престолі, містить в собі частку мощей святих. Центральною темою зображення на ньому слугує сцена оплакування Христа. По кутах антимінса – євангелисти. Також він містить відповідний текст з підписом єпископа та датою його надання. Антимінс, що експонується в музеї УКУ, датується 1900 роком, і підписаний особисто Андреєм Шептицьким, тоді ще єпископом Станіславівським.
Гаптований воздух (покрівець для чаші), що представлений на експозиції в музеї, є особливим: на ньому можна побачити сцену покладення Христа до гробу, із символічним зображенням по краях євангелистів. Зараз відійшла традиція відтворювати певні сцени на воздуху, замінивши їх лише зображенням хреста.
Плащаниця 1843 року, виконана в примітивному стилі, зображує сцену оплакування Христа. Як зазначила Роксолана Косів, особливістю плащаниці, яка експонується у музеї УКУ, є те, що в цей час було притаманно зображати однофігурне зображення тіла Христа.
Як розповів директор музею УКУ Андрій Цибко, у майбутньому в Університеті відбуватимуться такі лекції-виставки творів сакрального мистецтва, які будуть приурочені до великих християнських свят.
Експозиція сакральних творів із зображенням Страстей Христових триватиме в музеї УКУ до Великодня.
Прес-служба УКУ