Про майбутнє релігії говорили на міжнародному форумі, організованому ФБФ УКУ в Житомирі
29-30 вересня в Житомирі відбувся Міжнародний форум “Релігія в глобальному світі”, співорганізатором якого був філософсько-богословський факультет УКУ. Більш ніж 40 науковців та експертів з різних міст і країн зібралися щоб обговорити зміну релігійних парадигм в сучасному світі, подискутувати щодо прогнозів на майбутнє та вирішення актуальних проблем. В заході взяли участь представники вищих навчальних закладів, органів влади, громадських організацій, експертів з України та зарубіжжя.
Разом із ФБФ УКУ організаторами заходу стали Українська Соціальна Академія ( м. Київ, Україна) Житомирський державний університет імені Івана Франка та Університет Софія (м. Лопіяно-Флоренція, Італія). Особливістю формату проведення форуму стало те, що учасники мали змогу обговорити свої ідеї із запрошеними провідними іноземними та вітчизняними експертами.
В рамках форуму прозвучали доповіді Річард Пергайа (Київська теологічна семінарія), проф. Олександр Цвєтков (Дипломатична Академії при МЗС України), проф. Петра Сауха (ректор ЖНУ ім. І. Франка), диякон Роман Завійський, декана ФБФ УКУ, Сергій Лисенко (член експертно-аналітичного відділу Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України), Алла Киридон, директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво»; Михайла Черенкова (віце-президент асоціації «Духовне Відродження»), проф. Микола Козловець, (декан філософського факультету ЖНУ ім. І. Франка), Зеновій Свереда (президент Українського кооперативного альянсу), проф. Людмила Филипович (завідувач відділу історії релігій та практичного релігієзнавства Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ) та Василь Павлов (КНУ імені Тараса Шевченка).
Розпочав Форум ректор ЖДУ імені Івана Франка д-р Петро Саух, який зазначив, про важливість події у загальноукраїнському вимірі. Також до вітального слова долучився декан філософсько-богословського факультету УКУ диякон Роман Завійський: «Сьогоднішня проблематика з одного боку доволі екзотична, – наголосив він, – оскільки ще, соціологи релігії поч. ХХ ст. зійшлися в думці, що протягом наступних ста років релігія або релігійний чинник зникне з ландшафту людського буття… Але ХХІ століття показало зворотну тенденцію, яку називають «великим поворотом релігії» у суспільне життя. Для нас питання залишається, в чому ж полягає цей повороті які його питомі ознаки. Тому ми досить детально говоритимемо про різні аспекти релігії в глобальному світі, в яких нових модифікаціях релігійне життя повертається у суспільне»Професор Київської теологічної семінарії, Річард Пергай, говорив про глобалістичні процеси в демографії та тенденції розвитку релігії до 2050 року, використовуючи серйозні статистичні дослідження. Але що ці прогнози означатимуть конкретно для нас? «Коли я був дитиною, живучи в Америці, я запам’ятав, як мої однокласники сперечалися, хто такі протестанти, а хто такі католики. – розповів професор Річард, – Я взагалі не розумів, що таке якісь конфесії. Тепер ми живемо у зовсім іншому світі,де релігійні парадигми постійно перетинаються та співдіють. Тому є лише один висновок – ми не можемо ігнорувати релігійний чинник у сьогоденні. Наші релігійні спільноти мають вивчати засади різних світових релігій, і що ж насправді мотивує людей у житті.»
Сергій Лисенко наголосив на доречності та важливості Форуму: в майбутньому треба розвивати. Тема залишилася невичерпаною, є багато нез’ясованих проблем і хотілося б, щоб вони переходили в інші площини дискусії. «Ця конференція є дуже своєчасною, дуже вдалою за своїми результатами. Мені здається вона змогла поєднати людей як різного віку і досвіду, з різним ставленням до релігії і Церкви, так і з різною позицією щодо проблематики нашого форуму».
Щодо самого задуму конференції, хотілося б сказати, що він є дуже своєчасним, тому що події, які відбуваються в Україні, спричинені конфліктом з РФ, дещо затьмарюють те, що відбувається в усьому світі. Тому ми повинні дещо змінити масштаб нашого мислення, якщо ми хочемо залишатися людьми цивілізованого світу. Для кожного релігієзнавця, науковця, який досліджує ці процеси такий кут зору є необхідним, щоб їх розуміти. Адже процеси в світі відбуваються динамічні, швидкі, і дуже часто вони пов’язані з релігією. Оскільки релігія знаходиться в домі майже кожної людини, і кожна людина співвідносить свої вчинки з власною вірою і думкою інших людей, які можуть бути як представниками її церкви, її деномінації або іншої релігійної спільноти. Це на побутовому рівні. А на теоретичному рівні треба бачити ці процеси і їх множині, осягати це широким зором і робити висновки.
Ольга Гордійчук, позитивно відгукнулась щодо організації Форуму Українською соціальною академєю та Українським Католицьким Університетом, метою якого було не стільки знайти відповіді, як поставити правильні питання, які зможемо згодом можна глибше осмислити. Василь Павлов зауважив, що до таких заходів необхідно залучати людей абсолютно різних сфер, таким чином можна розглянути проблему багатогранно.