Про нові зміни до Закону України «Про вищу освіту» в УКУ
20 жовтня в приміщенні філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету відбувся брифінг щодо прийняття нових змін до Закону України «Про вищу освіту» та нових критеріїв визначення ВНЗ.
Участь у брифінгу взяли директор департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Олексій Побурко, перший проректор Українського Католицького Університету Тарас Добко та професор, історик Ярослав Грицак.
Підставою для проведення брифінгу стало те, що нові зміни передбачають загрозу для подальшого функціонування приватних університетів, у тому числі й УКУ. До таких запропонованих змін належить, зокрема, й те, що держава мала б визначати категорію ВНЗ – університет, академія, коледж чи професійний коледж – на підставі кількості студентів денної форми навчання. «Як кількість студентів пов’язана із якістю навчання?» – запитував Тарас Добко і наводив приклад: «Гарвард має близько 5 тисяч студентів і за українськими мірками не міг би претендувати на звання класичного університету».
Олексій Побурко зазначив, що у всіх стратегіях розвитку міста Львів бачиться високорозвиненим інтелектуальним центром, який є неможливим без якісної освіти. «Тому ми не маємо права втратити у Львові ВНЗ такого високого рівня, як УКУ», – підсумував директор департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
Професор Ярослав Грицак, який, окрім лекцій в Українському Католицькому Університеті та Львівському Національному університеті імені Івана Франка, має досвід викладання ще й у кількох університетах Європи й Америки, відстоював право на існування малих університетів у світі і в Україні зокрема. «У світі, де існує корупція, є сенс залишатися малим, щоб не піддаватися цьому світові», – сказав Грицак.
Разом із тим, усі учасники брифінгу підкреслювали, що вони не проти реформи системи освіти, тільки остерігаються перекручень, які призведуть до дискримінації приватних ВНЗ.
Коментар міського голови Львова Андрія Садового:
«Ми підтримуємо політику Міністерства освіти й науки України, що спрямована на забезпечення якості вищої освіти. Проте за роки незалежності приватна освіта посіла гідне місце у системі вищої освіти України. До яскравих явищ українського освітнього ландшафту належить УКУ. Цей університет відзначається не тільки принциповою позицією у відстоюванні високих академічних стандартів у своїх навчальних програмах та наукових ініціативах. УКУ є прикладом інституції, яка в жодних обставинах не принижує себе політичним сервілізмом чи корупційними практиками, а навпаки, завжди йде в авангарді перспективних реформ.
Львів пишається, що наше місто є місцем для розміщенні і діяльності університету, який належить до величезної і авторитетної родини католицьких університетів.
Прийняття згаданих положень із проекту змін до закону про вищу освіту приведе до невиправданого обмеження діяльності Українського Католицького Університету. УКУ, будучи одним із ініціаторів і головних промоторів процесу розширення автономії ВНЗ України, як приватний ВНЗ виявиться повністю позбавленим права претендувати на ширшу університетську автономію. Тому завтра на сесії я звернуся з відкритим зверненням щодо того, щоб провести ґрунтовне обговорення зазначених ризиків і внести у законодавчі акти ті поправки, які би не зв’язували, а розв’язували руки кращим представникам приватної вищої школи в Україні».
Коментар ректора УКУ о. д-ра Бориса Ґудзяка:
«Узалежнення статусу ВНЗ від кількісних показників складу студентів суперечить світовій практиці і дискримінує ті приватні ВНЗ, які здійснюють свою діяльність на вищому рівні, ніж частина державних навчальних закладів. Незрозуміло, яким чином збільшення кількості студентів має привести до підвищення якості діяльності ВНЗ. У разі прийняття змін в освітньому законодавстві Український Католицький Університет може стати професійним коледжем. Натомість було б добре, якби держава навпаки підтримала інституції, які працюють без державного фінансування, а користуються коштами міжнародних фінансових установ».