«Про цінність свободи»
Лекцію на таку тему прочитав в УКУ 14 травня Антон Олійник, доктор соціології, кандидат економічних наук, постійний автор «Західної аналітичної групи» та «Української правди». За доброю традицією, що існує вже сім років, лекцію було присвячено пам’яті Олександра Кривенка.
Згідно з концепцією Антона Олійника, цінність свободи можна оцінювати за двома підходами – інструментальним (тобто для мене свобода є настільки цінною, наскільки я отримую від неї якісь вигоди) та термінальним (коли людина чи спільнота мають змогу прийняти певне рішення самостійно, незалежно, наскільки вигідним в результаті для них буде це рішення). З цього випливають три форми свободи: свобода ДЛЯ як «здатність досягати певних результатів», свобода ВІД як «відсутність зовнішнього примусу» та свобода РАЗОМ як «розширенння можливостей завдяки кооперації та спільним діям». У стосунку до влади, на думку доповідача, оптимальним є третій варіант, адже він передбачає змогу, взаємодіючи і доповнюючи владу громадськими чи особистими ініціативами, трансформувати її, змінити її характер в бік позитиву.
За опитуваннями Центру Разумкова, на які у своїй лекції посилався Антон Олійник, більшість українців вважає свободу в певному сенсі некорисною для себе, віддаючи перевагу владі. За даними того ж джерела, у грудні 2009 року, вибираючи між свободою та порядком, тільки 13,4% опитаних українців обрали б свободу, 56,5% – порядок. Тобто в Україні існує «потенційна готовність принести в жертву свободу», на відмові від якої і ґрунтуються сподівання українців на «добру і сильну» владу.
Премією «За поступ у журналістиці» в рамках Лекції свободи нагородили постійного автора «Української правди», телевізійного журналіста Мустафу Наєма. Оргкомітет відзначив його «діяльність у журналістиці, що відповідає високим професійним стандартам, працю, спрямовану на забезпечення інформаційних потреб суспільства, постійну актуальність та глибину публікацій».