Перспективи становлення громади киримли у Львові обговорюють на круглому столі в УКУ
Понад 30 учасників конференції «Актуальні питання християнсько-мусульманського діалогу в Україні: львівський аспект” обговорюють історичні передумови появи такого міжрелігійного спілкування, так і нові можливості, які виникли в ситуації війни та анексії Криму.
«Тема християнсько-мусульманського діалогу в Україні є вкрай актуальною. Пройшов рік після трагічних подій в Криму, можемо говорити, що у Львові з’явилася нова громада кримських мусульман. В цій громаді є власні не тільки соціально-економічні, але й духовні, культурні, освітні потреби, – зазначив на початку зустрічі голова ради Інституту громадянського суспільства аджи Рустем Аблятіф. – Сумно, але ми можемо бачити випадки непорозуміння, нерозуміння, а також і нероваги один до одного. Переконаний, що це трапляються через необізнаність та невігластво. Тому ми зобов’язані вести розмову та дослухатися один до одного. Маю надію, що наша розмова буде корисною та пізнавальною».
Як зазначив доповідач, дата цієї конференції символічна: 26 лютого 2014 року тисячі кримців, кримських мусульман вийшли під стіни Парламенту Криму з протестом проти того, щоб Крим був відділений від України, і «на цьому мітингу дивовижним способом поєднувалися гасла “Слава Україні!” та “Аллах Акбар!”».
Ректор УКУ о. Богдан Прах також підкреслив важливість цього заходу. За його словами, зараз наше суспільство живе в час великих змін і нових викликів.
«Наше головне завдання – спільно створити світ, в якому наші діти та внуки зможуть дуже добре себе почувати. Але щоб так сталося, спочатку ми повинні навчитися спільно жити і разом будувати наше майбутнє. Сьогоднішня зустріч є кроком до розуміння проблем над вирішенням яких ми повинні об’єднатися», – наголосив о. Богдан Прах.
У круглому столі взяли участь закордонні доповідачі, які представили міжнародний досвід для міжрелігійного діалогу.
«Ми з власного досвіду знаємо, що російський агресор дуже вміло використовує різні чвари, міжконфесійні та міжетнічні конфлікти. Там, де їх немає – сам створює. І тому цей діалог дуже важлива і потрібна річ. Але це і наш спільний обов’язок. Відсутність такого діалогу була б безвідповідальністю в цей важкий час», – зауважив консул з питань двосторонньої співпраці Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Марцін Зеневич.
Загалом, круглий стіл, який триватиме весь день, буде розбитий на дві частини. В першій частині увагу зосередять на історичному аспекті становлення християнсько-мусульманського діалогу в Україні. В другій – експерти обговорюватимуть питання можливостей та потенціалу існування громади кримських мусульман у Львові.
Учасниками круглого столу є науковці, дослідники, експерти з України, Польщі, Литви,Туреччини.
Організаторами події виступили Інститут громадянського суспільства, Інститут релігії та суспільства УКУ, мусульманська громада «Хатіджа» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».