Простір його присутності: що спільного між Центром Шептицького та постаттю Митрополита?
Одний із провідних бізнес-мислителів світу Адріан Сливоцький називає Шептицького надзвичайним моральним провідником свого часу: “Коли ви пізнаєте його глибше, то усвідомите, що – поряд із Ганді й Манделою – він є одним із найбільших моральних авторитетів ХХ століття. Також він є духовним, ідейним і моральним лідером для всіх епох – а особливо для тієї, в якій живемо сьогодні ми самі”.
Яскравими та намацальним прикладом живучості ідей Митрополита сьогодні є Центр Шептицького УКУ. Те, чим щоденно переймався Андрей Шептицький, наш університет вирішив продовжити у будівлі-просторі, живому пам’ятнику Митрополитові.
Чи задумувались ви, що об’єднує Центр Андрея Шептицького УКУ і самого Митрополита Андрея? Інноваційний центр, який уже понад рік гуртує людей з різних середовищ, неспроста носить ім’я саме Андрея Шептицького, – великого будівничого Церкви, єдності усіх християн, а також освіти, підприємництва та бібліотечної справи.
Суспільний вектор
Будівля і діяльність Центру стали втіленням відкритості і служіння спільноти Університету для громадськості. Як Андрей Шептицький невтомно працював для єднання людей різних соціальних статусів, можливостей, середовищ, так і Центр Шептицького сьогодні є свого роду майданчиком для зустрічі тих, хто у щоденному житті, часто, далеко один від одного. Центр відкритий як для бізнесменів, освітян, громадських активістів, так і для людей з особливими потребами.
“Митрополита Андрея Шептицького тому й називали етнархом українського народу в Галичині, що він пам’ятав і дбав про інтереси усіх його верств і всіх категорій, – каже проректор із питань призначення і місії Мирослав Маринович. – Він не міг собі уявити суспільного ладу, в якому хтось із членів суспільства терпів би якусь кривду. Тому й бачив той справедливий лад як спільноту людей, об’єднаних довкола ідеї служіння добру і спільному благові на користь потребуючих. Так само і Центр Шептицького, як і весь Український католицький університет, відкритий для усіх без винятку – а особливо до людей із особливими потребами”.
Соціальне підприємництво
Окрім церковних справ Митрополит Шептицький був успішним господарником, до чого і спонукав інших. Він вкладав гроші у нерухомість, землю, будинки за кордоном, будівельні компанії, лісове господарство… Виручені кошти віддавав потребуючим. Ідею підприємництва, вміння правильно будувати стратегії відповідального, соціально орієнтованого бізнесу, яку пропагував Митрополит, сьогодні втілює і УКУ через Центр підприємництва (Centre for Entrepreneurship) при Львівській бізнес-школі УКУ (LvBS), безліч подій якого відбувається саме на базі Центру Шептицького.
“Центр підприємництва – це платформа для навчання і розвитку проектів, яка надає командам підприємців-початківців всі необхідні знання, менторську підтримку та поради від підприємців-практиків для реалізації успішного бізнес-проекту. Мета – створення освітнього простору, в якому сміливі проекти отримують поштовх до втілення, а також професійний супровід викладачів – українських та іноземних експертів”, – каже Софія Опацька, проректор з науково-педагогічної роботи УКУ, декан-засновниця LvBS.
Меценацтво і підтримка академічної спільноти
Митрополит постійно підтримував студентство, спонсорував стипендії, а також фінансував діяльність Наукового товариства імені Тараса Шевченка і Центр Шептицького сьогодні зустрічає чимало жертводавців, які, побувавши тут, вирішують підтримати університет, спонсорувати студентські чи викладацькі стипендії.
Кожен, хто зайде в Центр Шептицького, побачить у ньому плоди доброчинності й жертовної підтримки малозабезпечених студентів. Адже сам Центр постав із великої пожертви канадійця українського походження Джеймса Темертея, духовним зразком для якого завжди був Митрополит Андрей. Доброчинна діяльність Митрополита Шептицького стала потужним тогочасним “соціальним ліфтом”, який виносив на значущі суспільні позиції талановитих молодих людей, які без цієї допомоги не змогли б розвинути свої таланти. Сьогодні Центр Шептицького сам стає майданчиком, де обмінюються творчими ідеями талановиті молоді люди, що невдовзі підуть у життя своїми натхненними дорогам.
Розвиток бібліотек
Шептицький був великим шанувальником книг і головний акцент Центру на бібліотеці – сучасній із зручним простором для усамітнення із книгою.
“Митрополит Андрей Шептицький, який знав силу слова, трепетно ставився до книг, які були носіями слова, – каже Мирослав Маринович. – Книгозбірні були місцем його натхнення і місцем духовної розради. Ось чому таким логічним і природним є поєднання імені Андрея Шептицького з новою бібліотекою УКУ, яка вже з перших днів стала більше ніж бібліотекою – стала інформаційним центром і потужним “бойлером” нових ідей. Недарма св. Папа Іван-Павло ІІ освятив наріжний камінь УКУ у кількох метрах від нинішнього Центру Шептицького, бо саме в ньому здійснилися пророчі слова Папи: “Тут мудрість свій дім збудувала”.
І так, Центр Шептицького для багатьох став місцем зустрічі, навчання та зародження ідей. З січня по вересень 2018 року Центр відвідало понад 300 тисяч людей. Максимальна кількість відвідувачів за 1 день – 4 894.У період навчальної сесії з 20 травня по 20 червня Центр Шептицького був відкритий цілодобово. За цей період повчитися вночі отримали нагоду 980 студентів.
Також за рік Центр Шептицького організував понад 120 власних подій та став домівкою для масштабних міжнародних заходів, таких як: Безпековий форум, Медіафорум, Освітній Форум, Міжнародний конгрес гуманітаріїв, Міжнародний симпозіум «Ex umbra in solem»…
Оксана Левантович