«Радикальні реформи — умова перемоги України», — Ярослав Грицак
«Ми повинні вписати Україну в глобальну історію та зробити глобальну історію частиною української. А для цього потрібно дуже переписувати історію», — вважає Ярослав Грицак історик, професор Українського католицького університету.

У новому інтерв’ю спецпроєкту НАЗК «UKRAINE NOW. Візія майбутнього» Ярослав Грицак, Олександр Стародубцев та Вікторія Козаченко говорили про Україну як частину ворожого Заходу, про критичну важливість реформування й “голку Кощія” — судову реформу, про недомодернізацію, провал росії та “3Д”, які можуть її врятувати, про Сінгапур, Польщу, США, сучасних змінотворців, страхи сьогодення та ціну нашої перемоги.
Подаємо головні тези Ярослава Грицака та заохочуємо переглянути цю розмову повністю:
- З історичної точки зору одна з найбільших помилок, які ми свідомо чи несвідомо допускаємо, — дивитися на Україну в тіні росії. Ми звикли до цього, вважаючи, що українська історія тісно пов’язана з російською.
- Риторика путіна, що Україна — це частина ворожого Заходу, має сенс. Історично ми дійсно більше пов’язані із Заходом, аніж із росією.
- Україна вийшла зі своєю політичною культурою, що передбачала існування концепції громадянства й громадян. У російській імперії, а поготів у радянському союзі, місця на цю концепцію не було.
- Одна з умов нашої перемоги — продовження чи звершення дуже радикальних реформ. Без реформ Україні навряд чи вдасться перемогти
- Російська проблема — це не просто російське питання. Це одна з найбільших загроз для світу на рівні екології чи пандемії. Російська загроза зараз передається цілому світу
- У нас вікно можливостей з’явилося, але воно досить коротке. Мінятися треба вже найближчим часом.
- Проблема з росією полягає не в тому, що вона була імперією, а в тому, що вона має іншу політичну культуру, де немає різниці, чи ти цар, імператор, генсек, чи президент. Бо та модель означає, що влада є абсолютною, самодержавною
Джерело: НАЗК