“Реформи мають починатися за принципом “зміниться українець – зміниться Україна”. Не навпаки.” – проректор УКУ Мирослав Маринович
В УКУ розпочалася модульна навчальна програма «Політичні студії: все, що потрібно знати майбутньому депутату», зорганізована Інститутом лідерства та управління Українського Католицького Університету та ГО «Українська Галицька Асамблея».
Метою програми є підготувати нову генерацію місцевих політиків, які по-новому осмислять роль місцевого самоврядування, взаємодію з локальними спільнотами та знатимуть, як з ними співпрацювати і представляти їхні інтереси у владі.
За словами координатора проектів ГО «Українська Галицька Асамблея» Івана Сприня, програма орієнтована на осіб, які планують брати участь у місцевих виборах восени 2015 року та не є дійсними депутатами. «Ми розуміємо, що люди, які мають досвід декількох каденцій депутатства, – неефективні. Натомість наше завдання – навчити недосвідчених кандидатів основам того, що повинен знати та робити депутат: якими є його обов’язки, повноваження, права, які є інструменти та у який спосіб їх використовувати, щоб змінити життя на краще. Ми хочемо підготувати до реальності, яка їх чекає. Знання, які вони отримають на програмі, дозволять відразу починати працювати, не витрачаючи місяці на адаптацію», – розповідає Іван Спринь.
«Для того, щоб відбулися ґрунтовні зміни в українському суспільстві, наша еліта мусить бути освіченою. Без професійної підготовки їй дуже важко не тільки відчути настрої, які є в суспільстві, але й зрозуміти, які механізми застосувати в конкретній ситуації. Потребуємо справжніх політиків – людей, стійких у своїх принципах. Принципи мають будувати життя політика, його політичну дорогу. В іншому випадку – він може зробити кар’єру, але нічого не збудує. Тому так важливо, що програму реалізовує університет, який збудований на правильному фундаменті – християнських цінностях», – вважає ректор УКУ о. Богдан Прах.
На думку проректора із призначення та місії УКУ Мирослава Мариновича, ми чекаємо, що хтось зробить за нас. Враження, що українське суспільство досі не може вийти з епохи патерналізму.
«Проте реформи мають початися з себе. За принципом «зміниться українець – зміниться Україна». Не навпаки. – наголошує Мирослав Маринович. – Ця програма – крок у правильному напрямку, маленька спроба підготувати людей, які будуть чітко усвідомлювати свою місію».
Програма «Політичних студій» складається із чотирьох модулів. Серед тем, які прослухають учасники: «Адміністративна структура Рад, Комітетів, Комісій. Повноваження та функції органів місцевого самоврядування», «Форми залучення громадськості до прийняття рішень», «Місцевий бюджет. Принципи формування та виконання», «Пріоритетні напрямки розвитку місцевого самоврядування. Питання самодостатності громад», «Електронне врядування», «Регіональний економічний розвиток: теорія та практика», «Боротьба з корупцією», «Індикатори оцінки ефективності влади».
У період між модулями учасники працюватимуть індивідуально із завданнями та самостійним читанням. Заняття відбуватимуться в інтерактивній формі, з використанням кейсів, участю в дискусіях із залученням відомих міжнародних та українських викладачів, діючих депутатів та практиків. Упродовж програми будуть відбуватися зустрічі з цікавими людьми у форматі надихаючих сніданків та відкритих лекцій.
Особливістю цієї програми є використання потенціалу Українського католицького університету.
«Ми також додаємо духовний вишкіл – предмети, які передбачають розмови про духовні цінності. Це надзвичайно важливо. За 20 років ми переконалися, що знання можуть стати руйнівними. Команда колишнього Президента була чудово вишколена. Частина навіть навчалася у кращих школах світу. Але вони не опирали знання на правильні цінності. Тому для нас є важливо доповнити вишкіл духовним», – розповідає проректор УКУ Мирослав Маринович.