Росія – Terra Incognita
В Українському Католицькому Університеті відбулася презентація книги, яка зробила переворот у написанні історії Східної Європи. УКУ спільно з Інститутом історичних досліджень презентували видання Андреаса Каппелера «Росія, як поліетнічна імперія». Унікальність цього видання полягає в тому, що автор розповідає про історію Росії крізь призму історії всіх національних груп, які мешкали на цій території від найдавніших часів до кінця 20 століття. І хоча наразі про цю книжку знає обмежене коло людей, історики уже прогнозують їй неоднозначне сприйняття з боку росіян і, як наслідок, палку дискусію в засобах масової інформації.
У ході презентації директор Інституту історичних досліджень Ярослав Грицак заявив, що книга Каппелера кардинально змінила сприйняття історії Східної Європи, і що вона є «коперніковим переворотом» в історії цього регіону, який раніше асоціювався у людей на Заході з територією, змонополізованою росіянами. Водночас, за словами директора ІІД, Капплер найменше уваги у дослідженні приділив росіянам, за що, власне, його часто критикують.
Книга Андреаса Каппелера є третім виданням у спільному проекті УКУ та ІІД «Історія країн світу». Раніше друком вийшли «Історія європейської цивілізації» Олени Джеджори та «Історія Франції» Вадима Ададурова. Видання розраховане передовсім на викладачів та студентів університетів, але буде цікаве й пересічному читачу, оскільки написене в доступному та цікавому стилі.
Щодо автора «Історії Росії», то Каппелеру є близька мультинаціональна ідея, адже вона частково відображає історію його біографії. Він народився у Швейцарії, більшість часу прожив у Німеччині, а нині є професором Віденського університету в Австрії. Останні 2 роки Андреас Капплер активно займався історією України, і, як зазначає Ярослав Грицак, історику належить одна з найкращих історій України, написаних не українською мовою. Свого часу її хотіли видати в Криму російською мовою, але автор відмовив у передачі авторських прав, мотивуваши своє рішення так: «Перше видання «Історії України» Каппелера на території України повинне бути опубліковане українською мовою».