СБУ відкриває парадоксальні можливості (KyivPost)
Борис Ґудзяк
У Євангелії, у бойовому мистецтві дзюдо і в прогресивних економічних теоріях повторюється одна й та ж думка: наші недоліки можуть стати нашими кращими достоїнствами, напад противника може навчити нас методам дієвого захисту, а небезпечна ситуація, в якій ми випадково опинилися, може надати нам унікальну можливість, про яку ми й не сміли мріяти.
Переглядаючи книгу Адріана Слівоцкого «Наверху», яка нещодавно вийшла в світ завдяки зусиллям Львівської школи бізнесу при Українському католицькому університеті (УКУ), виявляємо разючі аналогією з Біблією.
Згідно з твердженням Адріана Сливоцького, який визнаний одним з 50 провідних бізнес-консультантів світу, небезпечна ситуація і зони ризику можуть стати для приватного бізнесу потужним стимулом зростання та подальшого развитку. В святого Павла знаходимо ціле богословське вчення, в основі якого лежить проста думка про те, що сила Божа проявляється тоді, коли ми слабкі й немічні.
Саме з врахуванням цього загального принципу, який знаходить відображення в багатьох сферах діяльності та у філософських вченнях, мені б і хотілося розглянути в даній статті ті нові завдання, які постали перед нашим університетом у зв’язку з сьогоднішніми політичними реаліями.
У травні цього року між нами і СБУ виник конфлікт. Нас попередили, що громадська діяльність наших студентів може призвести до наслідків, які виходять поза рамки закону. УКУ не має наміру відмовлятися від можливостей, які відкрилися перед ним у зв’язку з наявними погрозами та ризиками і які дозволять йому зайняти помітну позицію в українському суспільстві.
Така ситуація ставить УКУ у скрутне становище, коли доводиться діяти з позиції слабкого і з ризиком для себе.Враховуючи наш невеликий студентський контингент, ми – крихітний навчальний заклад, тобто, як сказав Сталін, ми ті, у кого «немає дивізій». В той самий час СБУ – це потужна організація, яка за визначенням повинна наводити на людей страх і жах. Однак, на мій погляд, цей інцидент відкриває перед нами парадоксальні можливості.
Спроба СБУ залякати і деморалізувати студентсько-викладацький склад, і перш за все, відбити у студентів бажання активно брати участь у громадських дискусіях та протестних акціях, викликала широкий міжнародний резонанс.Підтримка простих громадян, студентів і молодого викладацького складу, який, як правило, не займає високі адміністративні посади, надихнула весь колектив УКУ. Нас глибоко схвилював солідарний позитивний відгук міжнародних лідерів і рядових громадянських активістів, і, зокрема, серцева підтримка прем’єр-міністра Канади Стівена Гарпера під час відвідин УКУ 26 жовтня цього року.
Дехто відкрито заявляє, що наша активна громадянська позиція – це неспівмірний з нашими силами героїзм, а також, що наше бажання почати дискусію з головою СБУ Валерієм Хорошковським виглядає абсолютно наївно.
Позиція УКУ щодо дій СБУ ретельно і всебічно обговорюється національною та міжнародною академічною громадськістю, в релігійних громадах, в органах державної влади, а також у дипломатичних та ділових колах. Ми чуємо, як нам говорять або, скоріше, своїм мовчанням дають зрозуміти, що ми не повинні привертати до себе увагу і зосереджуватися виключно на навчальному процесі, [ігноруючи все, що відбувається за стінами університету].
Кілька тижнів тому СБУ запропонувала УКУ підписати угоду, згідно з яким наші студенти та наукові співробітники отримають доступ до архівів СБУ. За загальним визнанням той, хто співпрацює з СБУ, не може дотримуватися високих моральних принципів.
В даний час УКУ, як і будь-яким іншим організаціям чи особистостям, складно зрозуміти всі ті уявні межі, які слід або не слід переходити при спробі змінити стан справ в українському суспільстві. Однак, не підлягає сумніву, що це завдання стане легше, якщо ми будемо керуватися принципами відкритості, прозорості, неагресивності і принциповості.
Враховуючи вищесказане, ми будемо продовжувати інформувати громадськість про політику УКУ, при цьому з увагою ставлячись до конструктивної критики. Для нас дуже важливо не збитися з правильного курсу, ми готові розглядати пропозиції та поради і брати участь в широкій дискусії.
Ми прекрасно усвідомлюємо, що, як в Україні, так і за кордоном у нас є маса прихильників, зацікавлених в тому, щоб українські ВНЗ давали якісну освіту в атмосфері свободи. Ми не хочемо відступати від нашого покликання, яке полягає в тому, щоб перебувати в центрі уваги громадськості. Ми будемо захищати свої принципи, одночасно дотримуючись конструктивної позиції.
Фундаментальним завданням всього українського суспільства, системи освіти в Україні і кожного українця є звільнення від важкого тягаря страху.
Бажання виховати в собі довіру до інших комусь може здатися наївним, проте воно є ознакою спокійної впевненості в собі і своїх силах і свідчить про всепоглинаюче бажання брати участь в розвитку подій.
УКУ надав привітний прийом панові Хорошковському в ході його візиту в червні цього року, і скористався нагодою оприлюднити свою позицію. Ми також мали можливість у черговий раз заявити про себе під час недавнього візиту в УКУ прем’єр-міністра Гарпера.
Протягом наступних кількох тижнів я з нетерпінням буду чекати продовження розпочатого громадянського діалогу у пресі, а також під час особистих і публічних зустрічей. Так будьмо ж чесними і безстрашними, обговорюючи проблеми становлення та розвитку громадянського суспільства, і нехай це піде нам на користь.
Джерело: http://www.kyivpost.com/ua/news/opinion/op_ed/detail/90559/